Francja – Strajk taksówkarzy w Paryżu; starcia z policją

Do starć kierowców taksówek z policją doszło we wtorek w Paryżu. Protestujący palili opony, policja użyła gazu łzawiącego. Oprócz taksówkarzy w całym kraju strajkują także kontrolerzy lotów i nauczyciele. Premier Manuel Valls potępił metody działania taksówkarzy.

Co piąte połączenie na paryskich lotniskach zostało odwołane, inne loty mają opóźnienia – podała agencja Associated Press. Dzień wcześniej francuska Generalna Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego (DGAC) zwróciła się do przewoźników o odwołanie 20 proc. połączeń; skutki mają być odczuwalne we wtorek w ciągu dnia w całym kraju.

Do zajść setek taksówkarzy ze specjalnymi oddziałami policji do zapobiegania zamieszkom (CRS) doszło niedaleko Porte Maillot na północnym zachodzie francuskiej stolicy. Kierowcy zablokowali tam główną arterię miasta, powodując w okolicy zakłócenia w ruchu.

Jeden z taksówkarzy został ranny w pobliżu lotniska Orly na południu Paryża, gdy próbował zablokować przejazd autobusu – podała telewizja I-Tele.

Jak podał „Le Figaro”, z przedstawicielami protestujących taksówkarzy spotkał się premier Manuel Valls. Zdecydowanie potępił agresywne metody działania, ale też zapowiedział podjęcie konsultacji społecznych i wyznaczenie specjalnego mediatora; jego zadaniem będzie – jak powiedział Valls – „uregulowanie kryzysu taksówek”.

Taksówkarze protestują przeciwko temu, co związkowcy nazwali „dziką konkurencją” ze strony firm zajmujących się przewozem osób i działających „w ramach regulacji private hire vehicle (VCT)”, jak Chauffeur-Prive i Snapcar czy amerykańska firma Uber udostępniająca aplikację na smartfony pozwalającą kojarzyć pasażerów z kierowcami.

W sprawie wtorkowych strajków firma Uber wydała oficjalne oświadczenie, w którym czytamy, że „celem zorganizowanych we Francji protestów jest wywarcie nacisku na władze i utrudnienie możliwości wykonywania przejazdów w ramach regulacji private hire vehicle (VCT) ustanowionej przez rząd francuski w 2009 roku. Wprowadzenie ograniczeń w znaczący sposób wydłuża czas oczekiwania pasażerów na przejazd i ma negatywny wpływ na francuski rynek pracy”.

Według Ubera „Ponad 100 tys. osób podpisało wczoraj (w poniedziałek) list otwarty skierowany do prezydenta Francois Hollande’a oraz premiera Manuela Vallsa, w którym domagają się, by rząd nie ugiął się pod żądaniami protestujących”.

Poprzednie protesty taksówkarzy również miały gwałtowny charakter.

Kierowcy Ubera „niszczą zawodowców, którzy płacą podatki i przestrzegają zasad” – powiedział 37-letni przewodniczący związku zawodowego taksówkarzy w Marsylii, gdzie strajkujący spowodowali korki wokół miasta i lotniska Marignane.

W oficjalnym oświadczeniu, jakie wydał związek zawodowy taksówkarzy CGT Taxis, czytamy: „Od 2009 roku kolejne rządy nie przestają nas zdradzać w jednym tylko celu – abyśmy zginęli”. Protestujący sprzeciwiają się „dzikiej deregulacji zawodu, która nie daje (taksówkarzom) środków na to, by byli konkurencyjni” – głosi komunikat.

Do strajku taksówkarzy i kontrolerów lotów dołączyła część nauczycieli i urzędników służby publicznej, jako powód podając złe warunki pracy, niskie płace i reformę edukacji. Związkowcy krytykują „utratę miejsc pracy w kluczowych sektorach służby publicznej”.

Jak komentuje Associated Press, wtorkowe protesty to kolejne wyzwanie dla socjalistycznego rządu Francji, który usiłuje modernizować gospodarkę i wprowadzać reformy strukturalne, by zapewnić Francji miejsce na coraz bardziej konkurencyjnym rynku usług on-line.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl