Pogrzeb 27 polskich żołnierzy, obrońców Lwowa z 1939 r.

Pochówek obrońców Lwowa i okolic to przesłanie o współpracy Polski i Ukrainy – powiedział minister obrony Antoni Macierewicz. Szef resortu uczestniczył dziś w uroczystym pochówku 25. polskich żołnierzy poległych w rejonie Lwowa w 1939 r.

Uroczystość poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym pw. Narodzenia Jana Chrzciciela.

Ta wielka ofiara żołnierzy nie poszła na marne, dziś łączy oba narody świadome swej niepodległości – wskazał Antoni Macierewicz.

– Ten pochówek tak późny, ale tak znaczący jest dzisiaj dla nas wielkim przesłaniem o współpracy naszych narodów, naszych państw, zdolności wspólnego przeciwstawiania się każdemu najeźdźcy, każdemu wrogowi, który chciałby zniszczyć pokojowe życie Ukrainy, zniszczyć pokojowe życie Polski. Ich ofiara tak niezwykła, ich ofiara tak bohaterska, ich ofiara pamiętana przez dziesięciolecia przez polskich mieszkańców tych ziem, ale pamiętana także tak szeroko, jak szeroko rozbrzmiewa mowa polska i mowa ukraińska – akcentował szef MON.

W obronie Mościsk, Jaworowa, Lwowa i okolic walczyli i ginęli żołnierze „różnych wiar chrześcijańskich, ale jednej Rzeczypospolitej” – podkreślił minister Antoni Macierewicz.

RIRM

drukuj