Trwają szkolenia do Narodowych Sił Rezerwowych

W Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu odbył się dzień otwartych koszar. Od piątku trwa także szkolenie dla ochotników do służby przygotowawczej. W całym kraju turnus rozpoczęło blisko 4 tys. osób.

To już drugi z trzech zaplanowanych turnusów. Ochotnicy szkoleni będą do 31 sierpnia w 33 jednostkach wojskowych i centrach szkolenia na terenie całego kraju. Dlaczego młodzi Polacy i Polki zgłaszają się na takie szkolenie?

– Wojsko zawsze było moją pasją. Służba przygotowawcza pozwoli zdobyć doświadczenie, które umożliwi mi w przyszłości wstąpienie w szeregi Wojska Polskiego – tłumaczy jeden z szeregowych.

Kilkumiesięczne szkolenie dla ochotników będzie się składać z kilku etapów. O tym, jak będzie wyglądał dzień ćwiczeń, mówi kapitan Tomasz Matynia.

– Pierwszy etap to szkolenie zapoznawcze, gdzie żołnierze szkolą się z podstaw wychowania wojskowego i obywatelskiego. Jest taki przedmiot jak regulaminy, profilaktyka i dyscyplina wojskowa i szkolenie bojowe. Drugi etap to jest szkolenie indywidualne. I w tym szkoleniu indywidualnym elewi doskonalą te umiejętności, które od tej pory nabyli, a ponadto szkolenie bojowe jest rozwinięte do przedmiotów takich jak np. szkolenie strzeleckie, taktyka – wyjaśnia Tomasz Matynia.

W tym roku w całym kraju szkolenie odbędzie blisko 12 tysięcy kandydatów na podoficerów, oficerów i szeregowych. Służba przygotowawcza to oferta dla osób, które do tej pory nie odbyły szkolenia wojskowego, ale chcą je odbyć w trybie ochotniczym. Ostatni tegoroczny turnus szkoleniowy rozpocznie się na początku września.

– 4 i 5 maja bieżącego roku blisko 3900 ochotników do służby przygotowawczej stawiło się w koszarach jednostek wojskowych i centrów szkolenia podległych Dowództwu Generalnemu RSZ. W zaplanowanych ćwiczeniach w 2017 szkolenie odbędzie blisko 12000 kandydatów na żołnierzy – czytamy na stronie internetowej Wojska Polskiego.

Dziś, w ramach pokazu na terenie Muzeum Artylerii w Toruniu, można było zobaczyć między innymi:

– Oprócz stałej ekspozycji sprzętu, sprzęt zasadniczy, jaki się znajduje na wyposażeniu Centrum, jakim się posługują na co dzień żołnierze Centrum. Poza tym będzie można zwiedzić z przewodnikiem Muzeum Wojsk Lądowych, którego oddział zamiejscowy znajduje się przy naszym Centrum – mówi kapitan Agnieszka Śmiechowska.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj