Szefowie dyplomacji jadą do Kijowa

Szefowie dyplomacji Belgii, Holandii i Luksemburga – Didier Reynders, Frans Timmermans i Jean Asselborn – przyjadą dziś do Kijowa, by zamanifestować swe poparcie dla nowego rządu – poinformował w niedzielę belgijski MSZ. 

Ministrowie Beneluksu postanowili złożyć wspólną wizytę, by nadać jej większą wagę – wyjaśnił resort spraw zagranicznych Belgii.

Reynders, Timmermans i Asselborn spotkają się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Andrijem Deszczycą, p.o. prezydenta Ołeksandrem Turczynowem, a także z przedstawicielami organizacji pozarządowych – podaje agencja Belga.

Szefowie dyplomacji mają ponownie przedstawić w Kijowie stanowisko Unii Europejskiej wobec ukraińskiego kryzysu, czyli podkreślić, że będzie ona bronić suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy, domaga się wycofania sił rosyjskich z Krymu, a ponadto uznaje referendum w sprawie ewentualnego przyłączenia Krymu do Rosji, które ma się odbyć 16 marca, za nielegalne i niezgodne z ukraińską konstytucją.

Ministrowie mają podkreślić, że UE nalega na podjęcie – pod auspicjami wspólnoty międzynarodowej – bezpośredniego dialogu Rosji z Ukrainą i zorganizowanie specjalnej grupy kontaktowej. Miałaby ona stworzyć klimat zaufania między stronami konfliktu, chronić ukraińskich obywateli przed prowokacjami i zastraszaniem, a także stać na straży interesów mniejszości etnicznych na Ukrainie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl