fot. pixabay.com

Kryzys uchodźczy uaktywnił proceder handlu ludźmi

Kryzys uchodźczy, związany w wojną na Ukrainie, uaktywnia sieci handlarzy ludźmi. Zorganizowane grupy przestępcze wykorzystują konflikt zbrojny za naszą wschodnią granicą, by rozwijać swoją przestępczą działalność, jaką jest handel ludźmi.

Obecny kryzys uchodźczy jest okazją dla zorganizowanych grup przestępczych do rozwijania lukratywnego biznesu, jakim jest przemyt ludzi w celu wykorzystania ich do prostytucji, przymusowej pracy oraz handlu organami – przyznaje Petya Nestorova, sekretarz wykonawcza grupy ekspertów Rady Europy, która zajmuje się ofiarami handlu ludźmi.

„Handlarze często zaczynają działać w krajach pochodzenia ofiar. Ukraina jest znaczącym krajem na mapie sieci handlu ludźmi. W ostatnich latach zdarzało się, że każdego roku odnotowywano od 200 do 300 tys. zidentyfikowanych ofiar tego procederu, ale może ich być znacznie więcej, ponieważ w kraju żyje bardzo dużo niemających oparcia sierot. Często sieci handlarzy ludźmi są już obecne w krajach pochodzenia ofiar, ale mają oczywiście swoich wspólników w krajach przeznaczenia, a także w krajach tranzytowych” – podkreśla Petya Nestorova.

Sekretarz wykonawcza grupy ekspertów Rady Europy ds. handlu ludźmi zwraca uwagę, że ci wspólnicy znajdują się wśród członków tej samej narodowości, „ale mają także siatkę powiązań w krajach pośredniczących, np. w Bułgarii czy w Rumunii i oczywiście w krajach docelowych przerzutu ludzi np. we Francji, Hiszpanii i Niemczech”.

„Siatki przemytników są również śledzone, ale często nie jest łatwo zatrzymać zaangażowanych w ten haniebny proceder, ponieważ wymaga to ścisłej współpracy międzynarodowej” – dodaje.

Handel ludźmi jest obecnie trzecim źródłem dochodu dla grup przestępczych, po handlu bronią i narkotykami. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie we współpracy z organizacją HAART Kenya szacują, że rocznie sprzedawanych jest ok. 40 mln osób. Więcej na ten temat pisaliśmy [tutaj].

 

Radio Watykańskie/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl