1 proc. podatku na rzecz potrzebujących

Do końca kwietnia mamy obowiązek rozliczyć się z fiskusem. O tym pamiętają wszyscy bo konsekwencje mogą nas słono kosztować. Jednak już nie każdy z nas pamięta, że 1 proc. podatku można przekazać na cele charytatywne. Nie robi tego ponad połowa Polaków.

Jesteśmy społeczeństwem, które się starzeje. Coraz więcej osób w podeszłym wieku potrzebuje fachowej opieki medycznej. Ale nie zawsze taką pomoc mogą otrzymać. Brakuje oddziałów geriatrycznych. Tu z pomocą przychodzi Caritas Polska – mówi jego dyrektor ks. Marian Subocz.

– Od 2011 roku prowadzimy akcję zakupu sprzętu medycznego, nierefundowanego przez NFZ. Akcja nazywa się „Ile kosztuje życie”. Kupujemy łóżka z pilotem dla osób starszych, respiratory i koncentratory tlenu – informuje dyrektor Caritas Polska.

Z tego sprzętu każdego roku korzysta ponad 12 tys. osób. W roku 2013 na konto Caritas Polska wpłynęły 2,6 mln zł, które pochodziły z 1 proc. podatku przekazanego przez ludzi dobrej woli.  To milion więcej w porównaniu z rokiem poprzednim.

Od 10 lat mamy możliwość przekazywanie 1 proc. należnego podatku organizacjom pożytku publicznego. Choć z roku na rok świadomych podatników przybywa, to nadal ponad połowa z nas nie korzysta z takiej możliwości – mówi Wisława Dróżdż z Ministerstwa Finansów.

– Nieco ponad 44 proc. podatników przekazuje 1 proc. Mamy nadzieje, że w tym roku będzie to jeszcze więcej osób i że ta liczba przekroczy 50 proc. – informuje Wiesława Dróżdż.

Pełną listę stowarzyszeń i fundacji, którym można odpisać 1 proc. podatku, znajdziemy na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl