fot. K. Czerwińska/senat.gov.pl

Prawdopodobnie dziś będzie głosowanie nad nowelą ustawy o CIT

Najprawdopodobniej dzisiaj senatorowie będą głosować nad nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i od osób prawnych. Obniża ona z 19 proc. do 15 proc. stawkę podatku dla płatników CIT, których wartość przychodu ze sprzedaży brutto nie przekracza 1,2 mln euro.

Wczoraj Senat debatował nad nowelą. Senatorowie deklarowali poparcie dla zmniejszenia podatku CIT dla najmniejszych firm z 19 proc. do 15 procent.  Przedstawiciele PO zaproponowali jednak  by obniżką objąć też płatników PIT, prowadzących działalność gospodarczą.

Senacki sprawozdawca senator PiS-u Jacek Włosowicz podkreślał, że „to przedłożenie realizuje obietnice wyborcze PiSu”. Jak mówi, głównym celem zmiany jest zapewnienie przejrzystości i stałości systemu podatkowego.

Ta zmiana nie ma głównie fiskalnego celu, tylko porządkujący. Wiadomo, ten fiskalny jest, bo jest obniżona stawka. Przedłużenie ma służyć temu żeby ten system był bardziej zrozumiały, bardziej przejrzysty dla tych, którzy prowadzą działalność w tej formie – zaznaczył Jacek Włosowicz.

Według rządu w perspektywie długookresowej nowela powinna przyczynić się do m.in. przyspieszenia tempa rozwoju gospodarczego Polski.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych i od osób prawnych uchwalona została przez Sejm 22 lipca br. Następnie skierowana do Senatu. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2017 roku.

RIRM

drukuj