fot. msp.gov.pl

Wysokie kary za oszustwa podatkowe

Nawet 19 mln zł może zapłacić podatnik za wystawienie nierzetelnych faktur lub posługiwanie się nimi. To trzykrotnie więcej niż obecnie. Sąd ponadto będzie mógł orzec karę nawet do 25 lat więzienia.

Takie obostrzenia zawarte są w projektach nowelizacji ustaw o VAT i kodeksie karnym, którym zajmują się posłowie. O sprawie informuje dziennik Gazeta Prawna.

Dziennik zwraca także uwagę, że kary miałyby dotknąć nie tylko osób fałszujących faktury i ich wystawców, ale również zwykłych podatników, którzy przy wystawieniu faktury podadzą nieprawdę lub takiego dokumentu użyją.

Poseł Janusz Szewczak, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów, podkreśla, że zaostrzenia kar za fałszerstwa faktur są potrzebne. Uspokaja jednak, że nie będą one dotyczyć małych pomyłek, a dużych oszustw.

– Niewątpliwie trzeba było zaostrzyć kary za fałszerstwa i okradanie budżetu państwa, więc pośrednio także społeczeństwa. To, co działo się w minionych latach było „rozbojem w biały dzień”. Wielkość przyrostu tych fikcyjnych faktur była olbrzymia – od 30 do 81 mld zł w 2015 roku. Widać więc, że była to „studnia bez dna” dla oszustów. Stąd też trzeba było niezwłocznie podjąć takie działania. Wiadomo, że te przepisy nie mają dotyczyć zwykłych pomyłek, tylko oszustw na wielką skalę – zaznacza Janusz Szewczak.

Teraz oba projekty: nowelizacji ustawy o VAT, a także nowelizacji ustawy kodeks karny rozpatrywane będą przez posłów z sejmowych komisji finansów i sprawiedliwości.

RIRM

drukuj