Premier Beata Szydło: Via Carpathia to szansa otwierająca się przed naszym regionem

Premier Beata Szydło uczestniczyła dziś w podpisaniu porozumienia o współpracy na rzecz budowy Via Carpathii. Szefowa rządu otworzyła podczas wizyty na Podkarpaciu konferencję „10 lat deklaracji łańcuckiej – Via Carpathia dziś, wyzwania na przyszłość”.

Prezes Rady Ministrów podkreśliła strategiczne znaczenie szlaku  dla Europy Środkowo-Wschodniej.

Jak mówiła premierVia Carpathia wpisuje się w szanse, które otwierają się przed regionem. Inwestycja ta otwiera nam drogę na lepszą przyszłość i jest symbolem rozwoju – wskazała Beata Szydło.

– Europa Środkowo-Wschodnia zdaje sobie sprawę z tego, że teraz jest jej czas. To jest czas na to, abyśmy wykorzystali naszą szansę. Właśnie ten szlak Via Carpathia doskonale wpisuje się w szanse, które otwierają się przed naszym regionem. Drugi wymiar tej konferencji, to rozmowa o: komunikacji, infrastrukturze, rozwoju, możliwościach, które otwierają się przed nami. Co zrobić, by te możliwości wykorzystać? Co wreszcie zrobić, żeby nie zmarnować tych szans, które mamy? Czy je wykorzystamy – zależy tylko i wyłącznie od naszej determinacji i od naszej pracy. Tak jak śp. pan Prezydent Lech Kaczyński powiedział: „To jest szansa”, tak my wszyscy musimy zdawać sobie z tego sprawę – podkreśliła Beata Szydło.

Via Carpathia to planowany szlak międzynarodowy, który ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji.

To dla polskiego rządu strategiczna inwestycja. Droga ta – w jego ocenie – przyspieszy rozwój gospodarczy Polski północo-wschodniej i zwiększy bezpieczeństwo kraju.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj