Konwencja PiS: prezentacja programu i zaplecza eksperckiego

„Drużyna ekspertów” – tak ma się nazywać zaplecze polityczno-eksperckie kandydatki PiS na premiera Beaty Szydło. Zostanie ona przedstawiona na konwencji partii na początku lipca w Katowicach. Gościem trzydniowego spotkania ma być laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Eric Maskin.

PAP dotarła do planu konwencji programowej PiS i Zjednoczonej Prawicy, który został rozesłany do parlamentarzystów. O szczegółach spotkania opowiedział też prof. Piotr Gliński.

Hasłem konwencji będzie – „Myśląc: Polska”. Mają ją otworzyć w przyszły piątek po południu przemówienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i Polski Razem Jarosława Gowina.

W dniach 3-5 lipca zaplanowano 13 paneli głównych (poświęconych m.in. gospodarce, kulturze, edukacji, polityce społecznej, podatkom, wsi i sprawom zagranicznym) oraz 35 paneli specjalistycznych. Główny nacisk będzie położony na tematy gospodarcze – zapowiedział Gliński. Jak poinformował, w całej konwencji weźmie udział ponad 200 ekspertów spoza partii.

„Dawne miasta wojewódzkie – ocalić od degradacji”, „Polityka surowcowa”, „Ekonomiczne i polityczne skutki pięciu lat rządów Viktora Orbana na Węgrzech”, „Ochrona klientów banków”, „Jak wspierać polską ekspansję gospodarczą?”, „Rozwój obszarów wiejskich. Kapitał społeczny” – to niektóre z tematów zaplanowanych paneli.

W sobotę główne wystąpienia programowe wygłoszą wiceprezes PiS i kandydatka partii na premiera Beata Szydło, a także prof. Gliński, który stoi na czele Rady Programowej PiS. Wśród prelegentów są m.in. b. europoseł PiS Konrad Szymański, Paweł Soloch (od 2005 do 2007 podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, ekspert Instytutu Sobieskiego), europoseł PiS Janusz Wojciechowski.

„Podczas konwencji będziemy bazować głównie na zeszłorocznym programie PiS, będzie on uzupełniany o prezentowane przez ekspertów elementy” – powiedział prof. Gliński. Jak podkreślił, z wszystkich tez wystąpień prawdopodobnie powstanie streszczenie w formie broszury.

Z kolei na niedzielę zaplanowany jest wykład Erica Maskina – laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 2007 r. Został wyróżniony za prace nad teorią określoną jako „mechanizm design theory”. Teoria jest stosowana w wielu dziedzinach ekonomii oraz w naukach politycznych.

Finałem imprezy będzie niedzielna prezentacja „drużyny ekspertów”. Prof. Gliński zapytany przez PAP o tę drużynę powiedział: „Wiceprezes Szydło zaprezentuje swoje zaplecze polityczno-eksperckie. Będzie to 150 osób”.

„Drużyna ekspertów” będzie się w dużej mierze opierać na już istniejącej Radzie Programowej PiS. Oprócz Glińskiego zasiadają w niej m.in. prof. Jacek Czaputowicz (b. szef KSAP), prof. Antoni Kamiński (socjolog, b. szef Transparency International Polska), dr hab. nauk medycznych Krzysztof Krajewski-Siuda; dr Dariusz Kucharski (historyk, pracownik Służby Celnej); prof. Ewa Leś (politolog), prof. Witold Modzelewski (specjalista od systemów podatkowych), prof. Włodzimierz Pańków (zajmuje się m.in. socjologią pracy), gen. Roman Polko (b. szef GROM), prof. Krzysztof Rybiński (ekonomista), dr hab. Andrzej Waśko (b. wiceszef MEN), dr Przemysław Żurawski vel Grajewski (politolog, ekspert ds. polityki bezpieczeństwa i polityki zagranicznej).

Prezes PiS kilka razy w mediach mówił o koncepcji zaplecza eksperckiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl