Turcja i Rosja razem przeciwko dżihadystom

Szef tureckiej dyplomacji poinformował, że Turcja i Rosja będą współpracować w  sprawie rozwiązania syryjskiego konfliktu. Do Moskwy udaje się delegacja tureckiego ministerstwa spraw zagranicznych, wojska i służb specjalnych.

Sprawę konfliktu syryjskiego poruszyli w Petersburgu prezydenci Rosji i Turcji.

– Turcja konstruuje z Rosją „silny mechanizm” w sprawie uregulowania konfliktu w Syrii i zgadza się, że potrzebne jest polityczne rozwiązanie kryzysu, w którym Moskwa i Ankara poparły przeciwne strony – powiedział Mevlut Cavusoglu, szef tureckiego MSZ.

Dodał, że Turcja i Rosja mają podobne poglądy na temat konieczności zawieszenia broni w Syrii, udzielania pomocy humanitarnej i politycznego rozwiązania do końca kryzysu.

Rosja ma w Syrii swoje interesy strategiczne – zaznaczył politolog dr Mirosław Habowski.

– Taki najbardziej materialny i uchwytny interes to jest rosyjska baza floty w jednym z syryjskich portów. Chodzi też o wpływy Rosji w rejonie bliskiego wschodu i zapobieganie wpływom amerykańskim i zachodnioeuropejskim – wyjaśnił Mirosław Habowski.

Rosja i Turcja dążą do odbudowy  stosunków dwustronnych po kryzysie  dyplomatycznym związanym z zestrzeleniem przez Turcję rosyjskiego samolotu w listopadzie zeszłego roku. Rosja wprowadziła wówczas sankcje handlowo-gospodarcze wobec Turcji, w tym wstrzymała loty czarterowe do tego kraju i zorganizowany ruch turystyczny.

Teraz Władimir Putin zapowiedział stopniowe znoszenie sankcji na import produktów rolnych z Turcji i oświadczył, że przyjazdy rosyjskich turystów do Turcji zostaną wznowienie, wstrzymane po ubiegłorocznym zestrzeleniu przez tureckie siły powietrzne rosyjskiego bombowca, zostaną wkrótce wznowione. Z kolei prezydent Turcji zapowiedział poparcie wspólnych projektów energetycznych.


TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl