Rząd negatywnie o zniesieniu finansowania lekcji religii z budżetu

Rząd negatywnie ocenia obywatelski projekt ustawy znoszący finansowanie lekcji religii z budżetu państwa. Pierwsze czytanie projektu ma odbyć się w tym tygodniu w Sejmie. Z inicjatywą ustawodawczą wystąpił komitet „Świecka Szkoła”.

Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Zalewska zapowiedziała wcześniej, że będzie rekomendowała Radzie Ministrów zajęcie negatywnego stanowiska wobec projektu. Podkreśliła, że standardem w Unii Europejskiej jest utrzymywanie lekcji religii z budżetu państwa.

Joanna Dębek, rzecznik MEN zwróciła z kolei uwagę, że obywatelski projekt ustawy może zachęcać do łamania Konstytucji.

– Pamiętajmy, że Konstytucja przede wszystkim daje nam prawo wolności wyznania, ale także mówi o bezpłatnej edukacji. W momencie, kiedy religia nie byłaby finansowana z budżetu państwa, wtedy byłaby finansowana przez kościoły czy też inne związki religijne – czyli de facto przez rodziców należących do tych kościołów czy też związków religijnych, które mają w Polsce uregulowaną sytuację prawną. Doprowadziłoby to do takiej sytuacji, że te osoby nie miałyby zagwarantowanego prawa do bezpłatnej edukacji. W związku z tym, naszym zdaniem, ten zapis łamie Konstytucję – wyjaśniła Joanna Dębek.

Projekt noweli ustawy o oświacie trafił do Sejmu w poprzedniej kadencji parlamentu. Podpisało się pod nim ponad 150 tys. osób.

RIRM

drukuj