Znane są założenia programu „Mieszkanie Plus”

20 zł za metr kwadratowy- tyle ma wynieść stawka za wynajem mieszkania w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Do jego założeń dotarł portal rmf.24.pl.

Premier Beata Szydło szczegóły programu przestawi najprawdopodobniej w piątek.

Rząd chce budować mieszkania na gruntach należących do Skarbu Państwa. To ma pozwolić na obniżenie kosztów. Lokale miałyby powstać w największych miastach.

Z medialnych informacji wynika, że koszt wynajmu 50-metrowego mieszkania wyniósłby ok. 1000 zł. Osoba, która przez 30 lat regularnie płaciłaby czynsz, mogłaby stać się właścicielem lokalu.

Ekonomistka Anna Milewska, wiceprezes Banku Ochrony Środowiska pozytywnie ocenie program „Mieszkanie Plus”.

– Z punktu widzenia dochodu osób, które poszukują mieszkania i chciałyby zamieszkać samodzielnie, bądź z rodzinami – uważam, że jest to bardzo dobry pomysł i nawet te 1300-1500 zł jest w zasięgu młodej rodziny, jeśli nawet dwie osoby pracują i nie zarabiają zbyt wiele. Ideałem byłoby, gdyby koszty, związane z najmem mieszkania, stanowiły koszty uzyskania przychodu, bo wtedy byłaby to dużo większa pomoc dla młodych rodzin, dla rodzin mniej zamożnych – podkreśla ekonomistka Anna Milewska.

Anna Milewska dodała, że program będzie miał także pozytywny wpływ na gospodarkę.

W kwietniu oddano do użytku ok 12, 5 tys. mieszkań, czyli o 19 proc. więcej niż przed rokiem. Tak wynika z danych GUS-u. Ponadto wydano ponad 18 tys. pozwoleń na budowę i rozpoczęto pracę przy budowie ok. 20,5 tys. lokali.

 

RIRM

drukuj