fot. PAP/Łukasz Gągulski

Rząd podziękował Straży Pożarnej za wsparcie przy realizacji Narodowego Programu Szczepień

Przedstawiciele rządu dziękują strażakom za wsparcie przy realizacji Narodowego Programu Szczepień. Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna prowadzą m.in. akcję informacyjną oraz dowożą osoby starsze i z ograniczoną mobilnością do punktów szczepień.

Do akcji zgłosiło się blisko 13 tys. jednostek OSP i ponad pół miliona druhów. Dziś ma być przekroczona liczba 1000 osób, które dowiozą na szczepienie.

Szef KPRM Michał Dworczyk zauważył, że już niedługo strażacy będą mieli więcej pracy.

– W drugim i trzecim kwartale szczepienia nabiorą dużo większego tempa dzięki nowym dostawom szczepionek. Wtedy sytuacji, w których osoby starsze i wykluczone komunikacyjnie trzeba dowieźć przez OSP do punktu szczepień, będzie na pewno dużo więcej. Już teraz dziękujemy wszystkim druhom i druhnom, strażakom, którzy są zaangażowani w to przedsięwzięcie. Dziękujemy samorządowcom, bo w ponad 2400 gminach zostały uruchomione specjalne linie informacje i powołano koordynatorów – mówił Michał Dworczyk.

Nadbrygadier Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, powiedział, że strażacy są zawsze gotowi, by nieść pomoc.

– To naprawdę bardzo ważne zadanie. Chcę podkreślić, że od samego początku stoimy na pierwszej linii frontu, jeśli chodzi o walkę z pandemią. Jesteśmy w szpitalach, na granicach, w innych miejscach, w których jesteśmy potrzebni. Dowozimy jedzenie na kwarantannę, także strażacy są cały czas aktywni. Szanowni Państwo, nie zejdziemy z linii frontu, dopóki nie dowieziemy i poinformujemy wszystkie osoby w najodleglejszych zakątkach naszej ukochanej ojczyzny o tym, jak się zaszczepić – powiedział nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Do tej pory w Polsce zaszczepionych zostało ponad 1mln 200 tys. osób.

RIRM

***

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w wydanym pod koniec grudnia 2020 roku stanowisku na temat szczepionek podkreślił, że decyzja o szczepieniu jest kwestią wyboru danej osoby dokonanym przez nią w sumieniu. Dokument przygotowany przez Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP został podzielony na trzy części. Pierwsza część to opinia o medycznych skutkach szczepionek, druga dotyczy etycznego wymiaru produkcji szczepionek, a trzecia, podejmuje temat powinności poddania się szczepieniu.

Specjalista genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej, prof. Andrzej Kochański, wyjaśnił, w jaki sposób działają szczepionki mRNA. Zaznaczył, że cząsteczka mRNA nie ma kontaktu z naszym genomem.

Ks. bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, wskazał, że „korzystanie z niegodziwie wyprodukowanej szczepionki nie może być utożsamiane z akceptacją dla aborcji”. Każdy człowiek, w tym katolik, może korzystać z takich szczepionek, jeśli nie są dostępne inne szczepionki, niebudzące moralnych zastrzeżeń – podkreślił ks. bp Jacek Grzybowski.

Decyzję o tym, czy szczepić się, czy nie, każdy powinien podejmować we własnym sumieniu. Dokument Episkopatu jest stanowiskiem, a nie apelem o to, by się szczepić.

Pełna treść stanowiska Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych dostępna jest na stronie Konferencji Episkopatu Polski [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl