Rozmowy o płacy minimalnej i waloryzacji emerytur

Wzrost płacy minimalnej oraz waloryzacja rent i emerytur w 2015 roku – to kwestie omawiane przez rząd i pracodawców na posiedzeniu Komisji Trójstronnej. Rząd proponuje, by waloryzacja pozostała na minimalnym ustawowo poziomie, czyli o wskaźnik inflacji i 20 proc. realnego wzrostu płac w roku poprzednim. Propozycję tę popierają pracodawcy.

Z kolei związki zawodowe chcą, by wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wyniósł nie mniej niż średnioroczny wskaźnik inflacji plus 50 proc. realnego wzrostu płac w 2014 r. Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2015 r. rząd proponuje wzrost z obecnych 1680 zł do 1750 zł. Według związkowców wzrost ten powinien wynosić przynajmniej 7 proc., co stanowiłoby kwotę 1797 zł.

Tadeusz Majchrowicz, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, mówi że związki nie wrócą do prac w Komisji Trójstronnej dopóki nie zostanie ona gruntownie zreformowana.

– Nie mamy informacji o szczegółach rozmowy rządu z pracodawcami, jesteśmy natomiast otwarci na rozmowy dwustronne. Proszę zwrócić uwagę na jeden fakt, że dużymi krokami zbliżają się wybory samorządowe. Tu możemy się spodziewać różnych chwytów wyborczych po to, żeby ująć taką czy inną grupę zawodową, czy społeczną. Powiem krótko: temu rządowi nie wierzymy choćby po tym, co wydarzyło się po tzw. aferze taśmowej i słynnym wotum zaufania. Trudno tym ludziom uwierzyć i z tymi ludźmi cokolwiek ustalić – powiedział Tadeusz Majchrowicz.

Według propozycji alternatywnej do Komisji Trójstronnej rozmowy rządu, pracodawców i związków zawodowych miałaby się odbywać w ramach Rady Dialogu Społecznego, która byłaby osobnym ciałem ze swoim sekretariatem.  Przewodniczącym i szefem prezydium miałaby być osoba niezależna od stron dialogu i mianowana przez prezydenta na czteroletnią kadencję.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl