fot. PAP/EPA

Poroszenko gotowy zawrzeć porozumienie pokojowe z Putinem

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył w czwartek, iż jest gotowy zawrzeć porozumienie pokojowe z przywódcą Rosji Władimirem Putinem, aby zakończyć walki z separatystami na wschodzie kraju.

„Jestem gotów zawrzeć pokój ze wszystkimi” – odpowiedział Poroszenko, zapytany w czasie rozmowy z amerykańską telewizją CNN, czy jest możliwe porozumienie z przywódcą Kremla. „Nie ścierpiałbym myśli, że nie wykorzystałem najmniejszej okazji, aby przywrócić pokój w regionie” – dodał.

Wcześniej ukraiński prezydent, przemawiając w Strasburgu na sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, wezwał Rosję do poparcia jego planu pokojowego „czynami, nie słowami”. Jak podkreślił, Federacja Rosyjska powinna przede wszystkim powstrzymać zbrojne grupy przed przekraczaniem rosyjsko-ukraińskiej granicy.

„Bez tego nie ma mowy o pokoju – mówił. – Poprzyjcie plan pokojowy czynami, nie słowami, ponieważ dzięki tym czynom będziemy mogli powstrzymać śmierć cywilów i żołnierzy, którzy bronią suwerenności i integralności terytorialnej państwa”.

W piątek wygasa ogłoszone przez prezydenta Poroszenkę tygodniowe zawieszenie broni między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w obwodach donieckim i ługańskim. W Brukseli natomiast zostanie podpisana negatywnie oceniana przez Moskwę handlowa część i pozostałe zapisy umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE.

W Doniecku odbędzie się kolejna runda rozmów z separatystami w sprawie pokojowego uregulowania kryzysu na wschodzie Ukrainy. Prowadzi je tzw. trójstronna grupa kontaktowa z udziałem przedstawicieli Ukrainy, OBWE i Rosji.

PAP

drukuj