fot. twitter.com

Rosja szkoli armię i ludność cywilną pod kątem długiej wojny?

Rosja ma szkolić armię pod kątem dużej i długiej wojny, w jej scenariusz wdrażana jest ludność cywilna. Raport szwedzkiego Instytutu Badań nad Obronnością i Bezpieczeństwem na temat rosyjskich działań militarnych przytacza dziś Polskie Radio 24.

Wnioski z raportu oparto o analizę manewrów Rosji z lat 2009-2017. Wynika z niej, że na przestrzeni ostatnich lat armia Federacji Rosyjskiej organizuje ćwiczenia na dużą skalę o znaczeniu strategicznym m.in. zbrojąc Kaliningrad. W ocenie analityków, wskazywany jest też ewentualny przeciwnik, taki jak na przykład Chiny czy NATO.

Szwedzki Instytut zwraca dodatkowo uwagę, że przychylne Kremlowi media mocno nagłaśniają manewry rosyjskich wojsk na arenie międzynarodowej. Wysocy rangą dowódcy Federacji Rosyjskiej chętnie opowiadają o poligonowych dokonaniach. To może mieć jednak wymiar propagandowy, by ukryć niedobory finansowe i braki w sprzęcie.

Prof. Jan Wiesław Wysocki, historyk wojskowości, ocenił, że Rosja systematycznie eskaluje napięcia.

– Rosja bardzo często organizuje manewry, których nie zgłasza zgodnie z przepisami międzynarodowymi i zaskakuje bardzo często swoich partnerów i sąsiadów. Jest to praktyka dosyć stała. Raport szwedzki pokazuje jedno: coraz więcej krajów jest zaniepokojonych tą wojskową działalnością Rosji. Dzisiaj wiemy o tym, że jest ewidentny wyścig zbrojeń, zwłaszcza miedzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją. Rosja próbuje w tej chwili dokonywać różnych elementów rozpoznania – mówił historyk.

Raport o rosyjskich ćwiczeniach zleciło szwedzkie ministerstwo obrony. Analitycy wzięli pod lupę m.in. zwiększającą się liczebność żołnierzy na ćwiczeniach Zapad 2017 i Wostok 2018. To odpowiednio ponad 100 i 300 tys. wojskowych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl