fot. PAP/Leszek Szymański

Rząd zaprezentował założenia polityki społecznej wobec osób starszych

Rada Ministrów zaprezentowała dziś założenia polityki społecznej wobec osób starszych do 2030 r. Dokument trafi wkrótce do konsultacji międzyresortowych.

Program zakłada wiele szczegółowych rozwiązań, które odnoszą się do różnych obszarów, m.in. bezpieczeństwa, zdrowia czy rynku pracy dla osób starszych.

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej podkreślał, że miarą jakości polityki państwa jest stosunek do starszego pokolenia.

Od jakości polityki wobec starszego pokolenia zależy jednocześnie jakość wszystkich innych polityk państwa polskiego. My traktujemy tę politykę przede wszystkim z sercem. Chcemy podejść do starszego pokolenia z otwartymi dłońmi i jak najwięcej ich wspierać – mówił premier Morawiecki.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zauważyła, że dokument odnoszący się do polityki senioralnej opiera się na trzech filarach.

To dokument ważny, kompleksowy i ambitny, oparty o trzy filary: bezpieczeństwo, uczestnictwo i solidarność. Jest on ambitny, bo odwołuje się do wszystkich obszarów, które są istotne dla osób starszych. Jest to dokument, który kreśli też ramy czasowe – powiedziała minister Rafalska.

Premier Mateusz Morawiecki powołał wcześniej Komitet Społeczny Rady Ministrów, który przygotowuje programy wsparcia dla rodzin i seniorów. Na jego czele stanęła wicepremier Beata Szydło.

RIRM/TV Trwam News

drukuj