Rządowe rozmowy ws. szlaku Via Carpatia

Trwają rozmowy dotyczące szlaku Via Carpatia. Rząd chce, żeby stał się on  jednym z najważniejszych szlaków w Polsce i w tej części Europy. Pod koniec stycznia w Rzeszowie odbyła się narada polityczna w sprawie budowy drogi.

Wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit zaznaczał wtedy, że jest wola polityczna, aby rozpocząć budowę.

Wczoraj temat ten poruszali  na spotkaniu w Budapeszcie premier Beata Szydło i szef węgierskiego rządu Victor Orban – mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki.

– W naszych rozmowach z Węgrami chodzi konkretnie o połączenie Rzeszowa z Węgrami. To jest taki centralny odcinek i wymaga on inwestycji zarówno ze strony węgierskiej – co Węgrzy już robią – jak i ze strony słowackiej – Słowacy także to robią. My także mamy w planie połączenie Rzeszowa z granicą. To jest to, co było omawiane – zwraca uwagę poseł Piotr Naimski.

Via Carpatia przebiegać ma z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. W Polsce droga ma liczyć łącznie blisko 700 km i przebiegać drogą S19.

RIRM

drukuj