fot. PAP/EPA

Zwiększenie sił NATO i reakcja Rosji

Rosyjski ambasador przy NATO Aleksandr Gruszko ostrzegł, że Moskwa odpowie na zwiększanie sił Sojuszu w pobliżu rosyjskich granic. W wywiadzie telewizyjnym oświadczył, że przez politykę konfrontacji z Rosją NATO szkodzi swym interesom.

Gruszko zaznaczył, że rozmieszczenie sił NATO w Europie Wschodniej nie może pozostać bez odpowiedzi. Według niego Rosja nie może narażać na szwank interesów swego bezpieczeństwa. Nie sprecyzował jednak, jakie kroki może w związku z tym podjąć Kreml – pisze agencja Associated Press. To typowe działania Rosji mające na celu odstraszenie NATO – wskazuje kmdr Maksymilian Dura, ekspert portalu defence24.pl

– Rosjanie próbują w ten sposób pokazać, że odpowiedzą w jakiś sposób – na przykład na zwiększanie obecności państw zachodnich sił NATO tutaj, na terenie Europy Wschodniej, we wschodnich krajach NATO-wskich. Tutaj niewątpliwie cały czas będą prowadzone takie działania polityczne. Myślę, że z takimi deklaracjami ze strony polityków rosyjskich będziemy mieli jeszcze wielokrotnie do czynienia, natomiast pamiętajmy o jednej rzeczy, że Rosjanie niestety nie mają na to pieniędzy. Przerzucenie jednostek wojskowych i budowanie nowych jednostek przy zachodniej granicy to jest ogromnie kosztowna inwestycja. To nie tylko jest to, że trzeba żołnierzy rozlokować w namiotach, ale buduje się całą infrastrukturę. To jest budowanie całych miasteczek. Na to w tej chwili Rosjan nie jest stać, więc moim zdaniem więcej jest w tym straszenia niż rzeczywistych możliwości – mówi komandor Maksymilian Dura, ekspert portalu defence24.pl

Decyzje związane ze wzmocnieniem wschodnioeuropejskiej części Sojuszu to reakcja na aneksję Krymu przez Rosję i wybuch konfliktu na wschodniej Ukrainie.

Prezydent USA Barack Obama potwierdził w ubiegłym tygodniu, że Stany Zjednoczone chcą wydać w 2017 roku 3,4 mld USD na wzmocnienie wojskowej obecności w Europie Wschodniej, w tym na znaczne zwiększenie ilości ciężkiego uzbrojenia, pojazdów opancerzonych i innego sprzętu w należących do NATO krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

RIRM

drukuj