Arabia Saudyjska: kryzys z Iranem bez wpływu na rozmowy ws. Syrii

Obecny kryzys irańsko-saudyjski „nie powinien mieć wpływu” na rozmowy pokojowe ws. Syrii – oświadczył w poniedziałek w Nowym Jorku ambasador Arabii Saudyjskiej przy ONZ Abdallah al-Muallimi.

Saudyjski dyplomata zapewnił, że Rijad nie zbojkotuje zaplanowanych na styczeń rozmów ws. Syrii.

Będziemy wspierać wysiłki na rzecz pokoju w Syrii. Weźmiemy udział w zaplanowanych na 25 stycznia w Genewie negocjacjach w sprawie zakończenia konfliktu w tym kraju – powiedział Abdallah al-Muallimi.

W niedzielę Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem po ataku na saudyjską ambasadę w Teheranie i ostrej irańskiej reakcji na egzekucję w Arabii Saudyjskiej szyickiego duchownego Nimra al-Nimra.

Pojawiły się obawy, że kryzys irańsko-saudyjski może zaszkodzić planowanym na koniec stycznia w Genewie rozmowom między syryjską opozycją a reżimem prezydenta Baszara el-Asada, jako że Rijad i Teheran stoją w konflikcie w Syrii po przeciwnych stronach: Iran należy do nielicznych popleczników Asada, Arabia Saudyjska zaś otwarcie popiera walczącą z nim opozycję, w tym umiarkowanych dżihadystów.

Ambasador Abdallah al-Muallimi zapewnił także, że obecny konflikt na linii Teheran-Rijad nie będzie miał także wpływu na proces pokojowy w Jemenie, gdzie koalicja państw arabskich pod wodzą Arabii Saudyjskiej bombarduje od marca zeszłego roku pozycje szyickich rebeliantów z ruchu Huti walczących o obalenie reżimu prezydenta Abd ar-Rab Mansura al-Hadiego.


PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl