fot. twitter.com

[TYLKO U NAS] Prof. Karski: Widać, że Rosja popiera reżim w Syrii

Jednoznacznie widać, że Rosja popiera reżim syryjski – ocenił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja prof. Karol Karski, europoseł. Odniósł się w ten sposób do ataków, które w ostatnich dniach miały miejsce w Syrii.

Chodzi m.in. o sobotni atak przy użyciu broni chemicznej we Wschodniej Gucie. Zginęło w nim co najmniej 49 osób.    O sytuacji w Syrii rosyjski przywódca Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Jak poinformowało biuro prasowe Kremla, Putin zaapelował o ostrożność w reakcjach na doniesienia o ataku. Przestrzegał przed „prowokacjami i spekulacjami”. Wcześniej rzecznik Władimira Putina mówił też, że nieodpowiedzialne jest wyciąganie wniosków przed przeprowadzeniem śledztwa.

Prof. Karol Karski, europoseł, podkreśla, że postawa Rosji zasługuje na zdecydowaną reakcję państw demokratycznych.

– Mamy tutaj do czynienia z reżimem syryjskim popieranym przez Rosję, wspieranym przez siły rosyjskie. Mamy do czynienia z atakiem przeprowadzonym na terenie, który jest kontrolowany przez siły syryjskie z użyciem sprzętu syryjskiego. Stalin kiedyś pytał, dlaczego Związkowi Sowieckiemu zarzuca się zbrodnię katyńską. Powinniśmy być przyzwyczajeni, że jeśli złapiemy ich za rękę, to będą mówić, że „to nie ich ręka”. Potrzebne jest skoordynowane działanie państw demokratycznych, które będą prowadziły skoordynowaną politykę wobec Rosji – zaznacza.

Do ataków z użyciem broni chemicznej w Syrii odniósł się też wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka. Skrytykował światowe mocarstwa za „puste słowa” i „słabe potępienie” ataków.

– Słabym punktem tego świata demokratycznego w reakcji na to, co dzieje się w Rosji, jak również na działania Rosji, jest rząd pani Angeli Merkel – mówi prof. Karol Karski.

W poniedziałek ws. sytuacji w Syrii w trybie pilnym zebrała się Rada Bezpieczeństwa ONZ. Członkowie gremium apelowali o polityczne rozwiązanie konfliktu. Padły także oskarżenia wobec Rosji o wspieranie zbrodniczych ataków.

RIRM

drukuj