fot. flickr.com

Syria: Walki o bazę artylerii w Aleppo

Koalicja islamistycznych rebeliantów poinformowała o przeprowadzeniu w piątek szturmu na kontrolowaną przez siły rządowe bazę artylerii w mieście Aleppo w północno-zachodniej Syrii – podała dziś BBC. Atak miał przerwać pierścień oblężenia wokół miasta.

Według informacji Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, które ma siedzibę w Wielkiej Brytanii, rebeliantom udało się zdobyć część pozycji zajmowanych przez oddziały wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi. Jednak informacji tej nie potwierdził Damaszek, który zapewnia, że szturm został odparty, a napastnicy zabici.

W skład koalicji rebeliantów wchodzi grupa powiązana z Al-Kaidą. BBC relacjonuje, że bojownicy opublikowali materiał wideo pokazujący zdobytą część bazy syryjskiej artylerii.

Aleppo od 2012 roku podzielone jest na dzielnice rebelianckie i opanowane przez siły rządowe. Położone na wschodzie dzielnice kontrolowane przez rebeliantów są od 17 lipca całkowicie otoczone przez siły syryjskie wspierane przez Rosję. Żadna pomoc międzynarodowa nie dotarła tam od 7 lipca, a sytuację humanitarną eksperci uznają za dramatyczną. Według szacunków w oblężonej części miasta przebywa 250-300 tys. osób.

PAP/RIRM

drukuj