Kmdr por. rez. dr Bogdan Pac: należy rozważyć rezygnację z Caracali

Należy rozważyć rezygnacją z kontraktu na Caracale – ocenia komandor porucznik rezerwy dr Bohdan Pac, ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.

Negocjacje umowy offsetowej, towarzyszące kontraktowi na zakup 50 francuskich śmigłowców, od samego początku są bardzo skomplikowane. Od efektów rozmów uzależniona jest umowa na ich zakup.

Z ustaleń „Naszego Dziennika” wynika, że obecnie negocjacje offsetowe z Airbusem znalazły się w impasie. Francuzi mieli złożyć niedawno propozycje, które odrzucili negocjatorzy z Polski.

Kmdr por. rez. dr Bogdan Pac zwraca uwagę, że trzeba się zastanowić nad tym, czy nie zrezygnować z tego zakupu. Wybór śmigłowca produkowanego w Polsce mógłby się okazać tańszym rozwiązaniem – zaznacza.

– Za sumę 13,4 mld zł Turcja pozyskała 109 śmigłowców Black Hawk, natomiast my za 13,5 mamy pozyskać tylko 50 śmigłowców typu Caracal. Pytanie jest więc już nawet nie retoryczne, tylko generalnie o zasadność tego typu zakupu. Jeżeli chodzi o nas, to my przede wszystkim powinniśmy szukać takiej konstrukcji, która będzie dla nas optymalna, czyli: za założoną sumę staramy się pozyskać jak największą ilość sztuk o porównywalnej jakości – mówi ekspert.

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, zapewnił że umowa jest negocjowana w taki sposób, by jej warunki były jak najlepsze dla Polski.

Poprzedni rząd zdecydował, że kupimy od Airbus Helicopters 50 śmigłowców typu Caracal, za 13,5 mld zł. Tyle samo powinna wynieść wartość offsetu, jaki powinien zasilić polską gospodarkę.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl