MS: będą surowsze kary dla oszustów podatkowych i komputerowych

Surowsze kary dla oszustów podatkowych i komputerowych przewiduje propozycja zmian w kodeksie karnym przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita”, projekt trafił już do Rządowego Centrum Legislacji. Zgodnie z propozycją za wyłudzenie VAT-u na więcej niż 5 mln zł grozić będzie kara 25 lat, a za produkcję i używanie fałszywych faktur nawet do 8 lat więzienia.

Ponadto resort sprawiedliwości chce surowszego karania złodziei, winnych oszustw komputerowych i paserstwa.

Zaproponowane przez ministerstwo zmiany mają również dotyczyć ułatwień dla polskich służb w walce z przestępstwami gospodarczymi.

Poseł Waldemar Buda z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka podkreśla, że zmiany są konieczne, by okradanie państwa przestało się opłacać.

– Państwo polskie było okradane nawet na 80 mld złotych, jeśli chodzi o podatek VAT. W 2015 roku mieliśmy takie dane. Wcześniej było tak, że jeżeli kogoś złapano na tym procederze, to najczęściej okazywało się, że dotyczyło to tzw. słupa, a ten, który faktycznie był organizatorem, mógł co najwyżej podnieść jakąś drobną karę, a jeżeli chodzi o odpowiedzialność materialną, to żadną. Trzeba tych organizatorów ścigać i to właśnie pod groźbą najwyższych kar. Dopiero wówczas oni będą się czegokolwiek bać. Jeżeli mogą oni zarobić kilkadziesiąt milionów i jednocześnie ponieść karę 2-3 lat pozbawienia wolności, to przecież wielu sobie kalkulowało, że to się po prostu opłaca – mówi poseł Waldemar Buda.

Rząd zajmie się nowelizacją przepisów najprawdopodobniej we wrześniu. Ministerstwo Sprawiedliwości chce, aby nowelizacje weszły w życie jeszcze w tym roku.

RIRM

drukuj