Historyk: Powstanie Warszawskie było nieuniknione

Powstania Warszawskie było nieuniknione – ocenił na antenie TV Trwam historyk z Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak. Zryw warszawiaków był największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Powstanie, planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych.

Mariusz Olczak z warszawskiego AAN mówił w „Polskim Punkcie Widzenia” na antenie TV Trwam, że walki powstańczej nie można było uniknąć.

– Po badaniach jakie prowadzę, po tych dokumentach, które czytałem – zarówno komendy okręgu warszawskiego jak i komendy głównej Armii Krajowej w Warszawie i w Londynie, a także po rozmowach z tymi oficerami AK, którzy żyli w ostatnich latach, uważam, że powstanie było nieuniknione  w takiej czy innej formie. Jeżeli nawet nie podjęto by decyzji o wybuchu o godzinie „W”, to walki byłyby rozpoczęte. Ten argument, który zresztą pojawiał się w dyskusjach o powstaniu, wydaje mi się najbardziej trafiony – ocenił historyk.

Dziś odbywają się jedne z ostatnich obchodów 72. rocznicy wybuchu powstania. Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje fotograficzną grę miejską „Twoja Klisza z Powstania >>Poza kadrem<<„.

W trakcie imprezy zostaną zainscenizowane sytuacje uwiecznione przez fotografów w czasie powstania na terenie Śródmieścia Południowego. Sfotografowanie ich będzie m.in. zadaniem uczestników gry.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl