Genewa: rozmowy pokojowe ws. Syrii

W Genewie trwają rozmowy pokojowe w sprawie zakończenia pięcioletniej wojny w Syrii. Na spotkanie zorganizowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych przybyli przedstawiciele syryjskiej opozycji, których obecność do samego końca stała pod znakiem zapytania.

Delegacja Wysokiego Komitetu Negocjacyjnego, skupiająca syryjską opozycję polityczną i przedstawicieli zbrojnych ugrupowań, zgodziła się na rozmowy pokojowe po czterech dniach wahań. Pomogły międzynarodowe naciski.

– Otworzyliśmy teraz nowy rozdział. Przybyliśmy tutaj, jak wymaga tego międzynarodowa wola. Będziemy szukać pokoju i politycznego rozwiązania, zgodnie z nowymi standardami – powiedział Riad Nassane Agha, członek delegacji syryjskiej opozycji.

Głównym celem przyjętej w grudniu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ jest otwarcie dostępu organizacjom humanitarnym do ludności na ternach, gdzie toczą się walki. ONZ chce także doprowadzić do zakończenia ataków na ludność cywilną i zawieszenia broni. Później władze w Syrii miałby przejąć tymczasowy rząd, by ostatecznie w pierwszej połowie 2017 roku przeprowadzić wybory.

– Są to negocjacje, które zostały podpisane przez 15 członków Rady Bezpieczeństwa. Najważniejszą sprawą dla nas jest powstrzymanie rzezi. Nasi ludzie, nasze dzieci są coraz bliżsi śmierci głodowej przez rosyjskie naloty. Jesteśmy tutaj, aby położyć temu kres, a potem usiąść do negocjacji – oświadczył Salem al-Muslet, rzecznik Delegacji Wysokiego Komitetu Negocjacyjnego.

W czasie, gdy przedstawiciele syryjskiego rządu i podzielonej opozycji zaczęli zbierać się w Genewie na pierwsze od dwóch lat rozmowy pokojowe, w Damaszku doszło do tragicznego zamachu w którym zginęło 60 osób, a dziesiątki zostało rannych. Państwowa telewizja podała, że za atakami stoją dwaj zamachowcy samobójcy, którzy wysadzili się na przedmieściach w okolicy świętego dla szyitów meczetu.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl