fot. facebook.com

Polska przeznaczyła 2 mln zł na program pomocy humanitarnej w Syrii

Niemal 2 miliony złotych zostały przeznaczone na program pomocy humanitarnej w prowincji Idlib w Syrii. W 95 proc. projekt został zrealizowany przez polski rząd.

Projekt był realizowany przez Polską Misję Medyczną od marca do grudnia 2018 roku. Bezpośrednim celem było uruchomienie centrum ortopedycznego w Termanin w prowincji Idlib. Wykonano tam ponad 300 protez dla kobiet, dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Wszystkim tym osobom zapewniono rehabilitację oraz pobyt w ośrodku.

Połowa pacjentów to uchodźcy wewnętrzni, a pozostali to mieszkańcy prowincji Idlib.

– Polska realizuje projekty związane z wojną w Syrii, ale nie tylko, bo skupiamy się szerzej na Bliskim Wschodzie. Są to naprawdę spore środki też z budżetu państwa. Dzisiaj podsumowaliśmy projekt warty blisko 2 mln zł, ale – co ważniejsze – który zmienił życie 302 osobom. Za taką kwotę zostały zakupione protezy i sfinansowana rehabilitacja tych osób. Polskę odwiedził szef tego projektu po stronie syryjskiej, jestem mu wdzięczny za sprawną realizację, bo do Syrii nie mamy dostępu ani my jako polski rząd, ani polskie organizacje bezpośrednio – mówił Michał Woś, minister ds. pomocy humanitarnej.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów proceduje obecnie wniosek ws. możliwości kontynuacji wsparcia dla ofiar wojny w Syrii.

Realizacja projektu pomocy ofiarom wojny w Syrii wpisuje się w strategię polskiego rządu. Naszym strategicznym celem jest pomaganie na miejscu – kierowania wsparcia dla ofiar w miejscu ich zamieszkania. Pomoc skupia się przede wszystkim na leczeniu oraz budowaniu szkół.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM/TV Trwam News

drukuj