W Syrii rozpoczyna się akcja odbicia Rakki

Wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), sojusz kurdyjskich i arabskich ugrupowań zbrojnych, ogłosiły w niedzielę rozpoczęcie operacji mającej na celu odbicie Rakki, bastionu tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) w Syrii.

Działania zbrojne mają ruszyć w najbliższych godzinach – poinformowali dowódcy SDF podczas konferencji prasowej. Podkreślili jednocześnie, że wsparcie z powietrza zapewni im amerykańskie lotnictwo. Działania zbrojne mają być koordynowane przez specjalnie powstałe centrum dowodzenia – podkreślili.

Syryjskie Siły Demokratyczne zaapelowały jednocześnie do ludności cywilnej Rakki o unikanie miejsc, w których przebywają oddziały tzw. Państwa Islamskiego.

Celem operacji nazwanej „Gniewny Eufrat” jest całkowite oswobodzenie z rąk IS Rakki – dodano.

Wcześniej w tym tygodniu dowódca amerykańskich sił w Iraku i Syrii oraz koalicji walczącej z tzw. Państwem Islamskim gen. Stephen Townsend informował, że w skład sił, które będą walczyć o Rakkę, stolicę ISIS w Syrii, wejdzie syryjska opozycja i kurdyjska milicja YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony). Ze swojej strony SDF podkreśliły, że nie godzą się na udział w ofensywie na Rakkę sił tureckich.

Koalicja podkreśla konieczność szybkiego odizolowania Rakki, aby nie dotarli tam dżihadyści z Mosulu na północy Iraku, gdzie trwa ofensywa sił irackich.

Od czasu utworzenia na początku 2015 roku Syryjskich Sił Demokratycznych przejęły z rąk tzw. Państwa Islamskiego duże połacie terytorium wzdłuż syryjsko-tureckiej granicy i zmusiły tę dżihadystyczną grupę zbrojną do wycofania się na obszar w promieniu 30 km od Rakki.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl