Pod koniec tygodnia spotkanie szefów MSZ Rosji, Iranu i Syrii w Moskwie

Ministrowie spraw zagranicznych Rosji, Iranu i Syrii spotkają się pod koniec tygodnia w Moskwie – poinformowała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

„Trójstronne spotkanie szefów dyplomacji Rosji Siergieja Ławrowa, Syrii Walida el-Mualima i Iranu Mohammada Dżawada Zarifa jest planowane na koniec tygodnia w Moskwie” – powiedziała Zacharowa agencji AFP.

Według źródeł dyplomatycznych Mualim i Dżawad Zarif są oczekiwani w rosyjskiej stolicy w piątek.

Z kolei we wtorek po południu do Moskwy na rozmowy z Ławrowem przybył sekretarz stanu USA Rex Tillerson.

Do tych dyplomatycznych spotkań dochodzi tydzień po ataku chemicznym na opanowaną przez rebeliantów syryjską miejscowość Chan Szajchun w prowincji Idlib, w którym zginęło co najmniej 87 osób, w tym 30 dzieci.

Zachód oskarża wspierany przez Rosję reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada o przeprowadzenie tego ataku.

W odwecie w nocy z 6 na 7 kwietnia USA przeprowadziły uderzenie na syryjską bazę lotniczą Szajrat w prowincji Hims.

Reżim w Damaszku zaprzecza, jakoby sięgnął po broń chemiczną do przeprowadzenia ataku na Chan Szajchun. Syria twierdzi, że dokonała nalotu na magazyn, w którym ugrupowanie Front al-Nusra (dawniej powiązane z Al-Kaidą) składowało „toksyczne substancje”. Atak USA na bazę Szajrat syryjskie władze uznały za „lekkomyślny i nieodpowiedzialny”.

Także Moskwa i Teheran potępiły amerykański atak rakietowy i odrzuciły oskarżenia Zachodu wobec Damaszku.

W sobotnim komunikacie wspólny ośrodek dowodzenia sił Rosji, Iranu i milicji wspierających Asada oświadczył, iż atak USA na syryjską bazę lotniczą był „przekroczeniem czerwonych linii”, i zadeklarował, że odpowie na jakiekolwiek nowe akty agresji.

PAP/RIRM

drukuj