Francja apeluje o posiedzenie ONZ w sprawie Iraku

Minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius zaapelował o zwołanie pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sytuacji w Iraku, gdzie islamiści zajęli największe zamieszkane przez chrześcijan miasto.

„W obliczu powagi obecnej sytuacji Francja wnosi o zwołanie pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa, aby społeczność międzynarodowa mogła zmobilizować wysiłki w celu przeciwdziałania zagrożeniu terrorystycznemu w Iraku” – głosi oświadczenie wydane przez szefa francuskiej dyplomacji.

„Francja jest głęboko zaniepokojona ostatnimi sukcesami Państwa Islamskiego w północnym Iraku, zdobyciem miasta Karakosz – największego zamieszkanego przez chrześcijan miasta Iraku, a także niedopuszczalnymi okrucieństwami popełnianymi przez bojowników” – dodał Fabius w wydanym komunikacie.

Sunniccy dżihadyści ze zbrojnej organizacji Państwo Islamskie w czwartek poszerzyli kontrolowane przez siebie obszary w północnym Iraku. Jak relacjonowali zbiegli stamtąd mieszkańcy, islamiści zajęli największe chrześcijańskie miasto Iraku – Bachdidę (Karakosz) oraz sąsiednie tereny, opuszczone w nocy przez kurdyjskie oddziały, w tym miasta Tal Kaif, Bartella i Karemlesz, położone w okolicach okupowanego przez dżihadystów Mosulu.

Jak ocenił patriarcha chaldejski Louis Raphael I Sako, działania zbrojne islamistów zmusiły do ucieczki 100 tys. chrześcijan, którzy obecnie udają się do Kurdystanu. Mówiąc o katastrofie humanitarnej, patriarcha zaapelował do Rady Bezpieczeństwa ONZ, Unii Europejskiej i organizacji humanitarnych o udzielenie pomocy uciekającym.

Papież Franciszek zaapelował do społeczności międzynarodowej o ochronę chrześcijan w północnym Iraku.

Ofensywa Państwa Islamskiego, wymierzona w iracki rząd szyity Nuriego al-Malikiego, trwa już od blisko dwóch miesięcy. W tym czasie islamiści zdobyli znaczne obszary na zachodzie i północy Iraku oraz w Syrii, a na zajętych terenach proklamowali sunnicki kalifat.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl