fot. opendoors.pl

Ks. bp Warduni: Sytuacja w Iraku jest dramatyczna

Prześladowania irackich chrześcijan przybierają na sile. Ks. bp Shlemon Warduni, chaldejski biskup pomocniczy Bagdadu w rozmowie z Radiem Watykańskim podkreślił, że sytuacja jest tragiczna.

Ksiądz biskup zaapelował jednocześnie do wszystkich ludzi dobrej woli o dialog i miłosierdzie, które – jak wskazuje – powstrzymają islamistów i pomogą w przywróceniu pokoju.

 – Wojna oznacza przegraną. Zwycięstwem jest dialog, ponieważ dzięki niemu osiąga się porozumienie, rozejm, zawieszenie broni… Również bojownicy Państwa Islamskiego mają żony, siostry, matki, dzieci! Dlaczego nie zastanowią się, co by się z nimi stało, gdyby wygnano je z domów? Jak wyglądałoby wówczas ich życie? Jeśli każdy będzie obstawał przy swoim, dojdziemy donikąd – podkreśla ks. bp Warduni.

Jad dodaje ksiądz biskup, potrzebne jest działanie. Potrzebni są ludzie, którzy powiedzą „dość”.

Trzeba działań, które naprawdę wezmą w obronę niewinnych: kobiety, dzieci, chorych i starców. Przecież nawet muzułmanie mówią, że «Bóg jest miłosierny». Jednak w praktyce brakuje tego miłosierdzia, brakuje serc, które prawdziwie chcą dialogować. Trzeba ludzi, którzy będą mieli odwagę powiedzieć: «dość»; powstrzymają spiralę przemocy i zaczną podnosić nasz kraj z gruzów. Nie ma lepszego narzędzia, niż dialog, spotkanie i miłosierdzie – powiedział ks. bp Shlemon Warduni.

Radio Watykańskie/RIRM

drukuj