fot. PAP/Jerzy Muszyński

Szczecin: pożegnanie żołnierzy VI zmiany PKW Irak

W koszarach 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie uroczyście pożegnano w czwartek żołnierzy VI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którzy niebawem rozpoczną misję szkoleniową w Iraku.

„Obecność polskich żołnierzy jest potrzebna w najbardziej zapalnych miejscach Bliskiego Wschodu, także w Iraku, bo stwarza szansę na pokojowe współistnienie narodów, które od pokoleń pozostają w konflikcie polityczno–religijnym” – powiedział podczas uroczystości w koszarach Błękitnej Brygady gen. bryg. Piotr Trytek.

Jak podkreślił, „12 Brygada Zmechanizowana posiada bogate bojowe doświadczenie związane z udziałem jej żołnierzy w misjach poza granicami Polski, misjach zarówno pokojowych, jak i stabilizacyjnych”.

„Dlatego kolejny raz nam, Błękitnej Brygadzie, powierzono sformowanie Kontyngentu” – dodał.

Dowódca Błękitnej Brygady zaznaczył, że wszyscy zdają sobie sprawę, że „służba w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych w Iraku i Afganistanie wiąże się ze stałym zagrożeniem życia i zdrowia”.

„Ale efektem naszego misyjnego zaangażowania jest doświadczenie i umiejętności niemożliwe do zdobycia nawet w czasie najintensywniejszego szkolenia poligonowego” – podkreślił.

Życzył żołnierzom udającym się na misję „skuteczności w działaniu i wiele żołnierskiego szczęścia”.

„Wracajcie cali i zdrowi, żeby móc przekazywać innym swoje umiejętności i bezcenne doświadczenie” – dodał gen. Trytek.

Dowódca VI zmiany PKW Irak pułkownik Mariusz Janikowski podkreślił, że intensywne szkolenie, które przeszli żołnierze, „niewątpliwie przyczyni się do tego, że sześć miesięcy służby w Iraku minie szybko”.

„Dlatego nie będę mówił żegnajcie, a do zobaczenia, kiedy to w tym samym składzie, ale bogatsi o doświadczenia powrócimy, a ja zamelduję wykonanie zadania” – powiedział płk Janikowski.

Ostatnim elementem ceremonii pożegnalnej było podpisanie protokołu podporządkowania kontyngentu Dowództwu Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych oraz defilada pododdziałów 12 Brygady Zmechanizowanej.

W składzie Błękitnej Brygady znajduje się dziewięć batalionów i jedna samodzielna kompania. Pododdziały brygady stacjonują w trzech garnizonach: Szczecin, Stargard i Choszczno.

Żołnierze jednostki w 2003 r. sformowali I zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Ponadto 12 Brygada wystawiła główną część VI oraz X zmiany PKW Irak, w ramach misji stabilizacyjnej w Iraku, zakończonej w 2008 r. Na misję w Afganistanie brygada wystawiła III i IV zmianę PKW. Jej żołnierze uczestniczyli także w misjach w: Libanie, Bośni, Kosowie, Syrii, Czadzie, Kongu i Sudanie. Błękitna Brygada należy do największych i najnowocześniejszych jednostek w Wojskach Lądowych.

PAP/RIRM

drukuj