Szczecin: w tym tygodniu ruszą ćwiczenia Baltops

Ponad 40 okrętów wojennych z 14 państw przypłynie w tym tygodniu do Szczecina na manewry morskie Baltops. To największe w tym roku międzynarodowe ćwiczenia na Bałtyku.

Portowa część ćwiczeń rozpocznie się w czwartek, następnie jednostki udostępnią zwiedzającym swoje pokłady. Okręty wyjdą ze Szczecina w niedzielę i wtedy rozpocznie się zasadnicza część ćwiczenia. Będą to wspólne działania morskie: poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, obrona powietrzna oraz operacja desantu morskiego. Marynarka Wojenna RP skieruje do ćwiczeń pięć trałowców oraz dwa okręty transportowo-minowe.

To realizacja zobowiązań sojuszniczych podjętych na szczytach w Walii i Warszawie – mówi dr Krzysztof Kozłowski, wojewoda zachodniopomorski.

– To bardzo dobra wiadomość dla bezpieczeństwa Polski, dla bezpieczeństwa całego Pomorza Zachodniego. Marynarki wojenne państw sojuszniczych będą ćwiczyły, symulacje będą realizowały różne działania o charakterze taktycznym, które związane są z zapewnieniem bezpieczeństwa również polskich portów. To, że się to dzieje jest zasługą pana prezydenta RP Andrzeja Dudy i pana ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. To są ważne ćwiczenia, dlatego, że żołnierze, marynarze z marynarek wojennych poszczególnych państw członkowskich NATO, będą mogli przećwiczyć systemy dowodzenia, systemy łącznościowe, zasady wspólnego reagowania na wypadek niebezpieczeństwa – tłumaczy wojewoda.

W tegorocznym ćwiczeniu wezmą udział okręty m.in. z Belgii, Danii, Estonii, Wlk. Brytanii, Francji, Holandii, Łotwy i Stanów Zjednoczonych.

Gospodarzem manewrów – które potrwają do 18 czerwca i zakończą się w niemieckiej Kilonii – jest Polska.

Celem ćwiczenia Baltops od początku jest demonstrowanie obecności morskiej NATO w rejonie Morza Bałtyckiego. Organizatorem Baltops jest Dowództwo Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl