fot. PAP/EPA

Wlk. Brytania: już 14. osoba zatrzymana ws. ataku w Manchesterze

23-letni mężczyzna został zatrzymany jako 14. osoba podejrzana o powiązania z zamachem terrorystycznym w Manchesterze sprzed tygodnia – poinformowała dziś brytyjska policja na Twitterze. W trakcie weekendu dokonano pięciu zatrzymań.

Do tej pory w związku z zamachem policja zatrzymała 16 osób, z których dwie po przesłuchaniu zostały wypuszczone. Oprócz tego dwie osoby zatrzymano w Libii; zamachowiec Salman Abedi był Brytyjczykiem libijskiego pochodzenia.

Wieczorem 22 maja zamachowiec Salman Abedi zdetonował bombę po koncercie amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande w hali widowiskowo-sportowej Manchester Arena. Zginęły 22 osoby, w tym dwoje Polaków. Służby prowadzące śledztwo w tej sprawie przekazały, że rozbiły znaczną część siatki Abediego, ale spodziewają się, że dojdzie do dalszych zatrzymań.

Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Amber Rudd oświadczyła w niedzielę, że poszukiwania osób podejrzanych w związku z atakiem trwają oraz że wspólnicy zamachowca mogą nadal przebywać na wolności.

W sobotę najwyższy, piąty („krytyczny”) poziom zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii, ogłoszony dzień po zamachu w Manchesterze, został obniżony do czwartego, „poważnego”. Oznacza to, że kolejny atak terrorystyczny w kraju uważany jest za „wysoce prawdopodobny”, a nie – jak wcześniej – za „możliwy w dowolnym momencie”.

PAP/RIRM

drukuj