Paryż: rusza międzynarodowy szczyt COP21

W Paryżu rozpoczyna się dziś Szczyt Klimatyczny ONZ. Przedstawiciele prawie 200 państw mają się na nim porozumieć, jak chronić klimat globu. Na otwarciu obecność zapowiedzieli przywódcy największych krajów i gospodarek, w tym prezydent USA Barack Obama.

Z Polski wyruszają premier Beata Szydło oraz Minister Środowiska Jan Szyszko. Główną osią sporu na szczycie będzie batalia o finanse na walkę ze zmianami klimatycznymi między bogatymi a biednymi państwami.

Negocjacje będą ciężkie, bo każdy kraj może zablokować porozumienie. Minister Jan Szyszko zapowiedział, że Polska będzie dążyć do osiągnięcia nowego, sprawiedliwego dla wszystkich państw globalnego porozumienia klimatycznego.

– Stanowisko negocjacyjne generalnie jest w tym kierunku, że Polska to kraj ogromnego sukcesu, Polska to kraj, który uważa, że polityka klimatyczna jest ważna, że jak najszybciej trzeba dokonać porozumienia na szczeblu światowym, z uwzględnieniem interesów państw rozwijających się i rozwiniętych gdyż sprawa jest niezwykle istotna. Polska jest wzorem pod tym względem – powiedział prof. Jan Szyszko.

Premier Beata Szydło poinformowała, że w swoim stanowisku podkreśli, iż dla Polski ważna jest ochrona klimatu, ale w takim zakresie i w takim stopniu, który nie będzie uderzał w polska gospodarkę.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl