Dżihadyści zburzyli starożytną świątynię w Palmyrze

Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego zburzyli bezcenną starożytną świątynię w syryjskiej Palmyrze. Według syryjskiej opozycji do dewastacji, użyli oni dużej ilości materiałów wybuchowych.

Zrujnowanie starożytnej świątyni w syryjskiej Palmyrze to kolejny akt nienawiści dżihadystów. W środę media poinformowały, że członkowie tzw. Państwa Islamskiego zamordowali 81-letniego al-Asaada – jednego z najbardziej zasłużonych archeologów w syryjskiej Palmyrze; jego pozbawione głowy ciało powiesili na jednej z kolumn na głównym placu starożytnego miasta.

Na początku lipca, tzw. Państwo Islamskie zamieściło nagranie wideo przedstawiające egzekucję 25 syryjskich żołnierzy, których rozstrzeliwują w amfiteatrze w Palmyrze młodzi chłopcy. Pokazano też kilkudziesięciu mężczyzn oraz kilkoro dzieci siedzących na stopniach rzymskiego amfiteatru i przyglądających się egzekucji. Pierwsze wzmianki o Palmyrze pochodzą jeszcze z początku II tysiąclecia p.n.e.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, Państwo Islamskie zaminowało ostatnio Palmyrę, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

TV Trwam News/RIRM

 

 

drukuj