fot. PAP/Rafał Guz

44. Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polski na Zachodzie

Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, wziął udział w otwarciu 44. Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polski na Zachodzie.

Celem corocznie organizowanych spotkań jest wymiana doświadczeń i wspólne inicjatywy na polu ochrony dokumentacji oraz udostępniania spuścizny polskiej kultury poza granicami kraju – przypomniał w przemówieniu prof. Piotr Gliński. Następnie wicepremier podziękował członkom organizacji za ich zaangażowanie i ciężką pracę.

– Idea konferencji zrzesza niezależne instytucje. Różne pod względem prawnym, historycznym, wszystkie bardzo pożyteczne i potrzebne – nie tylko środowiskom polonijnym i Polakom, ale także państwu polskiemu i społeczeństwu. Chciałbym w imieniu polskiego rządu i państwa wyrazić głęboką wdzięczność w wytężoną pracę. To jest podstawa, że państwo pracujecie dla polskich spraw. To jest imponujące, bo w większości to praca pro bono lub misyjna – mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie powstała w 1979 roku w Muzeum Polskim w Rapperswilu. Jest organizacją zrzeszającą muzea, archiwa i biblioteki polskie poza granicami kraju.

Konferencja stawia sobie za cel koordynację działalności instytucji członkowskich, otaczających troską dorobek i rozwój kultury polskiej. Prezentuje także światu jej bogactwo i nierozerwalność z humanistyczną kulturą europejską.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl