Ministerstwo kultury będzie współprowadziło Muzeum Gross-Rosen

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz przedstawiciele województwa dolnośląskiego podpisali list intencyjny ws. współprowadzenia Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy.

Obóz powstał w 1940 r. na terenie ówczesnej Rzeszy Niemieckiej. W 1944 r. nastąpiła jego rozbudowa. Powstały liczne filie Gross-Rosen zlokalizowane na terenie obecnego Dolnego Śląska, Sudetów i Ziemi Lubuskiej. W tym obozie pozbawiono życia co najmniej 40 tys. osób.

Chcemy, żeby miejsca świadczące o niemieckim terrorze były godnie upamiętniane – podkreślił w poniedziałek wicepremier Piotr Gliński, podpisując list intencyjny.

Mówimy o Gross-Rosen w Rogoźnicy, czyli obozie zagłady, obozie pracy, przez który w ciągu wszystkich lat II wojny światowej przewinęło się ok. 120 tys. więźniów, a co najmniej 40 tys. z nich zostało zamordowanych. Chcemy, aby to miejsce, które w tej chwili funkcjonuje jako muzeum prowadzone przez władze lokalne – zostało podniesione do rangi miejsca pamięci zagłady, które będzie też współprowadzone przez władze centralne – tłumaczył szef resortu kultury.

Ten list intencyjny – jak dodał wicepremier – wpisuje się w politykę historyczną rządu Zjednoczonej Prawicy dotyczącą dziedzictwa narodowego. Polega ona m.in. na powiększaniu obszaru odpowiedzialności państwa za instytucje kultury.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl