Prof. P. Gliński: źródła mają istotny walor symboliczny

Źródła mają istotny walor symboliczny; w źródłach zaklęte są emocje – mówił w środę minister kultury prof. Piotr Gliński w trakcie konferencji „Sięgając do źródeł”, podczas której przekazano Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie rękopis chopinowskiej pieśni „Wiosna”.

Rękopis pieśni „Wiosna” op. 74 nr 2 nabyty na aukcji J.A. Stargardt w Berlinie przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina ze środków sponsorskich PKN ORLEN i Fundacji LOTTO, to jedna z kopii podarunkowych, wykonana dla Teofila Kwiatkowskiego, malarza, autora kilku portretów kompozytora w 1847 r. Autograf trafił do kolekcji Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Tym samym w zbiorach warszawskiej placówki znajduje się już pięć rękopisów pieśni polskiego kompozytora.

Minister kultury Piotr Gliński w trakcie konferencji „Sięgając do źródeł”, która odbywała się w środę w warszawskich Łazienkach Królewskich mówił, że źródła najbliższe są prawdzie, a prawda w poznaniu naukowym jest szalenie istotna. To przepiękne źródło i inne źródła, czyli autentyczne dokumenty historyczne, oczywiście mają istotny walor także symboliczny. Symbole są nam z kolei potrzebne, żeby hierarchizować wartości, na przykład mówić, co jest ważne, co jest ważne dla dziedzictwa”.

Jak mówił Gliński, w źródłach „zaklęta jest pewna opowieść, która nam przedstawia w sposób ciekawy, interesujący, atrakcyjny historię i też mówi o tych ważnych sprawach. Ale jest jeszcze jedna kwestia, o której chciałem powiedzieć – w źródłach, takich jak ten rękopis są emocje – miłość, a emocje wzmacniają nam tę hierarchię wartości, o których mówiłem i które są tak ważne”.

„Rękopis, który z jednej strony jest zapisem muzyki, pokazuje kim Chopin był, jako prywatny, osobisty twórca, nie ten publiczny, nie ten z sal koncertowych. Pokazuje też, co się z nim, jako człowiekiem, działo w ostatnich latach jego życia. Myślę, że dla nas jako osób, dla których dziedzictwo Chopina i fakty dotyczące jego osoby są przedmiotem badań, tego typu świadectwo jest absolutnie poza jakąkolwiek możliwą oceną, jego wartość jest po prostu bezcenna” – powiedział dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina dr Artur Szklener.

PAP/RIRM

drukuj