fot. PAP/Jakub Kamiński

Wojciech Kaczmarczyk został dyrektorem Narodowego Instytutu Wolności

Wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego poinformował na konferencji prasowej o powołaniu Wojciecha Kaczmarczyka na stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Wolności.

Nowa instytucja funkcjonująca przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ma przejąć zadania Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – dotychczas odpowiedzialnego za III sektor.

Szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego wyjaśnił, że celem reformy wprowadzanej poprzez ustawę o Narodowym Instytucie Wolności jest wsparcie dla organizacji pozarządowych w Polsce.

– Zwiększenie tego wsparcia, wprowadzenie bardziej zrównoważonego wsparcia. Natomiast generalnie ta reforma opiera się na multiplikacji dotychczasowych procedur, na transparentnym dostępie do środków publicznych, które w dalszym ciągu – tak, jak to było dotychczas – są oczywiście nadzorowane przez instytucje państwowe, bo wszędzie na świecie środki publiczne są, w krajach cywilizowanych, rozdawane w sposób transparentny, poprzez np. konkursy grantowe i są nadzorowane przez instytucje państwowe – powiedział Piotr Gliński.

Nowy szef Narodowego Instytutu Wolności, obecnie jest dyrektorem Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wcześniej był pełnomocnikiem rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i ds. równego traktowania.

RIRM

drukuj