Prezydent Andrzej Duda w Grecji: Drzwi do UE powinny pozostać otwarte

Drzwi do Unii Europejskiej powinny pozostać otwarte, także dla krajów bałkańskich – przekonywał dziś w Atenach prezydent Andrzej Duda podczas rozmowy z prezydentem Grecji Prokopisem Pawlopulosem. Grecki przywódca został przez szefa państwa polskiego odznaczony Orderem Orła Białego.

Andrzej Duda został z kolei uhonorowany przez Prokopisa Pawlopulosa Krzyżem Wielkim Orderu Zbawiciela – najwyższym greckim odznaczeniem państwowym.

W rozmowie z prezydentem Grecji szef państwa polskiego wiele miejsca poświęcił sytuacji Unii Europejskiej. Według niego UE powinna pozostać wspólnotą wolnych narodów i suwerennych państw. Andrzej Duda przekonywał, że obywatele muszą mieć poczucie wpływu na rzeczywistość poprzez demokratyczne instytucje.

Jak mówił Prezydent RP, Brexit nie musi być dla Unii doświadczeniem wyłącznie negatywnym. Może on także wpłynąć pozytywnie na Wspólnotę, jeśli udowodni ona, że pozostaje „organizmem żywym”.

„Brytyjczycy mają prawo powiedzieć, że nie chcą być dalej w UE. Ale ten fakt nie zaprzecza możliwości rozwoju samej Unii” – zaznaczył Andrzej Duda.

W jego ocenie Wspólnota będzie się rozwijać, jeżeli pozostawi swoje drzwi otwarte.

Z kolei grecki prezydent mówił, że do spotkania dochodzi w czasie, gdy europejska wspólnota musi odpowiedzieć na pytanie o swoją własną przyszłość. Jak podkreślił, UE musi pozostać wspólnotą demokratyczną i sprawiedliwą społecznie. Wyraził przekonanie, że polski naród ma w tym swoją rolę do odegrania.

Według Prokopisa Pawlopulosa wyzwaniem dla UE pozostają m.in. nierozwiązany konflikt cypryjski oraz sprawa Macedonii.

Grecja nie uznaje nazwy Macedonii, co blokuje temu państwu starania o akcesję do UE. Z kolei Cypr – przedmiot konfliktu pomiędzy cypryjskim Grekami a Turkami – od 1974 r. pozostaje podzielony pomiędzy Republikę Cypryjską a nieuznawaną Republikę Turecką Cypru Północnego.

Andrzej Duda w rozmowie z greckim prezydentem przekonywał, że drzwi do Unii muszą pozostawać otwarte także dla krajów bałkańskich. Państwa te powinny mieć – po spełnieniu warunków akcesji – szansę wstąpienia do UE.

Prezydent RP zapewnił, że Warszawa będzie dążyła do rozwiązania wspomnianych przez greckiego przywódcę konfliktów. Dodał, że bezpieczeństwo jest dzisiaj wielkim wyzwaniem ze względu na wiele punktów zapalnych na świecie.

Szef państwa polskiego podkreślił, że jest to pierwsza od 17 lat wizyta prezydenta Polski w Grecji. Wyraził nadzieję, że zintensyfikuje to relacje obu krajów.

Prezydent Andrzej Duda w ramach oficjalnej wizyty spotyka się z greckimi liderami: z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem i przewodniczącym parlamentu Nikolaosem Wucisem. Swoją wizytę prezydent Polski rozpoczął od złożenia wieńca przed Grobem Nieznanego Żołnierza na ateńskim placu Syntagma.

Po południu prezydenci obu krajów wraz z małżonkami wezmą udział w inauguracji wystawy pt. „Wolność za najwyższą cenę: Jerzy Iwanow-Szajnowicz. Bohater dwóch narodów”. Urodzony w Warszawie Iwanow-Szajnowicz w czasie II wojny światowej prowadził działalność wywiadowczą i był zaangażowany w grecki ruch oporu. Z okazji wystawy prezydent Andrzej Duda wygłosi wystąpienie dla korpusu dyplomatycznego i przedstawicieli greckich elit politycznych i intelektualnych.

We wtorek prezydent otworzy polsko-greckie Forum Innowacji i Zielonych Technologii. Weźmie także udział w spotkaniu polskich przedsiębiorców sektora stoczniowego z greckimi armatorami oraz w prezentacji autobusu elektrycznego przedsiębiorstwa Solaris Bus & Coach i wozu strażackiego firmy WISS Wawrzaszek.

Drugiego dnia wizyty w Atenach polska para prezydencka spotka się również z przedstawicielami Polonii w Grecji. Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe jej najbardziej zasłużonym reprezentantom.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl