fot. PAP/Piotr Nowak

Do Polski powróciły kolejne dzieła sztuki zrabowane podczas II wojny światowej

Do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie powrócił obraz ,,Portret starszego mężczyzny w peruce, z laską” Godfrieda Schalckena. W prezentacji odzyskanej straty wojennej uczestniczył minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

Minister Piotr Gliński wskazał w przemówieniu, że ,,Portret starszego mężczyzny w peruce, z laską” Godfrieda Schalckena to jedno z najcenniejszych dzieł. Numer inwentarzowy odzyskanego obrazu „30” świadczy o tym, że stanowił on część początkowej kolekcji ówczesnego Muzeum w Warszawie – zauważył szef resortu kultury.

– Obraz, który został najprawdopodobniej skradziony przez Niemców po Powstaniu Warszawskim, został odnaleziony na aukcji w zeszłym roku w Niemczech. W listopadzie ubiegłego roku Departament Restytucji Dóbr Kultury zidentyfikował ten obraz jako polską stratę wojenną. W procesie pertraktacji z posiadaczem obraz został bezkosztowo zwrócony Polsce i przyjechał do Muzeum Narodowego w Warszawie, do swojego domu – mówił prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

W trakcie uroczystości minister poinformował, że wraz z obrazem Godfrieda Schalckena do Polski powróciło również inne odzyskane dzieło sztuki. To obraz ,,Widok na morze” szkoły Claude-Joseph Verneta. Został on odzyskany z aukcji w Monte Carlo i przekazany do Muzeum Narodowego w Lublinie.

W wyniku II wojny światowej Polska straciła ponad pół miliona ruchomych dzieł sztuki. Przypomina o tym prowadzona przez resort kultury kampania ,,Puste Ramy”.

RIRM

drukuj