fot. flickr.com

Rodziny ofiar bez oficjalnego zaproszenia na uroczystości w Auschwitz; wicepremier Gliński mediatorem sporu

Wicepremier Piotr Gliński studzi nastroje ws. braku zaproszenia Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych na przyszłoroczne uroczystości wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Minister kultury i dziedzictwa narodowego zaprasza przedstawicieli stowarzyszenia, jak i muzeum Auschwitz, do wspólnej rozmowy.

W sobotę informowaliśmy, że dyrekcja muzeum Auschwitz postanowiła wykluczyć Rodziny Polskich Ofiar z uroczystości rocznicowych w dniu 27 stycznia 2019 r. Powodem miało być rozwinięcie przez przedstawicielkę Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych  Elżbietę Rybarską biało-czerwonej flagi podczas ubiegłorocznej rocznicy. Brak oficjalnego zaproszenia na kolejne uroczystości wywołał powszechne oburzenie. Teraz wicepremier Piotr Gliński podjął decyzję o bezpośrednim spotkaniu obu stron.

Podjąłem decyzję o bezpośrednim spotkaniu obu stron sporu w celu wyjaśnienia sytuacji. Wierzę, że przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych wezmą udział w obchodach w @AuschwitzMuseum w odpowiedniej formie – napisał na Twitterze Piotr Gliński.

Przedstawiciele muzeum wypierają się, jakoby to właśnie sama polska flaga była powodem braku zaproszenia dla przedstawicieli stowarzyszenia, zarzucając jego członkom, że ci w obraźliwy sposób potraktowali byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

TV Trwam News/RIRM

drukuj