Spotkanie ambasador RP w Hiszpanii z polskimi studentami

Ambasador Polski w Hiszpanii Marzenna Adamczyk spotkała się na opłatku z polskimi studentami na Uniwersytecie św. Damazego w Madrycie. Następnie odwiedziła Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne, gdzie m.in. mówiła o miejscu Polski w Europie oraz wyjątkowym charakterze Świąt Bożego Narodzenia w Ojczyźnie Jana Pawła II.

Była to pierwsza oficjalna wizyta ambasador Marzenny Adamczyk na madryckiej uczelni, na której studiują kapłani, siostry zakonne, klerycy i osoby świeckie z ponad 50 krajów świata. W bieżącym roku akademickim jest ok. 20 polskich studentów, w tym m.in. dwóch kapłanów z diecezji łomżyńskiej, klerycy z seminarium Redemptoris Mater, misjonarki oblatki Maryi Niepokalanej oraz siostry ze zgromadzenia Córek Miłości Miłosiernej. Ambasador Polski żywo interesowała się problemami studentów, ich samopoczuciem w kraju Cervantesa i życiem w innej kulturze. Był czas na połamanie się opłatkiem, życzenia oraz kolędowanie. Studenci byli zgodni: „takich spotkań potrzebujemy więcej!”

fot. o. Marek Raczkiewicz CSsR

Drugim punktem wizyty Marzenny Adamczyk było spotkanie z klerykami madryckiego seminarium duchownego. Ambasador z właściwym sobie poczuciem humoru opowiedziała o polskich tradycjach świątecznych, dzieleniu się opłatkiem i kolędowaniu. Odpowiedziała też na pytania dotyczące m.in. imigracji, obrazu Polski w hiszpańskich mediach czy też wyzwań, które stają przed młodym pokoleniem.

Mówi Fernando María Rubio Morillo-Velarde, dziennikarz i kleryk na trzecim roku teologii:

„Odwiedziny ambasador przyniosły dużo radości i zdrowego rozsądku. Przyjechała do nas, aby spotkać się z nami, porozmawiać, i seminarzyści do dzisiaj komentują tę wizytę. Była to wielka radość dla nas, którzy mogliśmy spędzić ten czas z nią na spotkaniu przy kawie. To wielka radość móc odkryć, że są tacy ludzie, tacy dyplomaci. I muszę przyznać, że odczułem zazdrość, zdrową zazdrość, że są tacy ludzie jak ona. Jest to też ogromna zachęta, aby brać życie na poważnie, ale z radością i realizmem. Mam nadzieją, że pozostanie taką nadal i – jak lubię mówić – zachowa te dobre wibracje” – zaznacza María Rubio Morillo-Velarde.

Podcast ze spotkania cieszy się dużą popularnością, a wielu kleryków już postanowiło wybrać się z rodzinami do Polski.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl