Wielki Poniedziałek w Kordobie (VIDEO)

Procesje w Wielki Poniedziałek rozpoczynają się w Kordobie po południu i trwają do późnych godzin nocnych. Na ulice wychodzi dzisiaj sześć bractw, które niosą łącznie 11 “pasos”, niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki.

Dym kadzideł, przenikliwy dźwięk trąbek grających marsze procesyjne, miarowe uderzenie w bębny i zabytkowe ulice miasta tworzą niezapomniany klimat. Jako pierwsza wychodzi dzisiaj procesja “Merced”, bractwo założone w połowie XX w. przez mieszkańców Barcelony, którzy w tym czasie pracowali w Kordobie, ku czci patronki swojego miasta Matki Bożej Merced. Dzisiaj liczy ponad 1000 członków i blisko 400 pokutników zwanych “nazarenos”.

Następnie wychodzi “Estrella” – najliczniejsze obecnie bractwo w Kordobie (1310 członków, 307 pokutników), “Vera Cruz” – bractwo, którego początki sięgają końca XV w., oraz “Sentencia”, czyli “Skazanie”. Jako ostatnie wychodzą bractwa “Via Crucis” i “Animas”. Pierwsze niesie piękny XVI-wieczny krzyż flamandzki (poświęcony w 1590 r.), bardzo czczony w mieście. Jak podkreślają jego mieszkańcy, Kordoba uchodzi za pierwsze miasto na Zachodzie Europy, które już na początku XV w. miało silne nabożeństwo do Drogi Krzyżowej.

Z kolei bractwo “Animas” niesie Chrystusa ukrzyżowanego. Duże wrażenie robią ich czarne kaptury i tuniki z białymi czaszkami. Zamiast świec niosą zapalone lampy co przypomina kondukt pogrzebowy. Łącznie wielkoponiedziałkowe bractwa liczą ponad 5 tys. członków i 1650 pokutników. Zgodnie z tradycją wszystki “pasos” mają swoją “stację” przy słynnej katedrze, która od kilku miesięcy stała się przedmiotem agresywnej ofensywy lewicowej i laickiej.

Domaga się ona odebrania katedry Kościołowi i przekazania jej władzom Andaluzji argumentując, że dawniej był to meczet. Kapituła katedralna w kilku komunikatach przypomniała, że od rekonkwisty to właśnie Kościół katolicki jest prawnym właścicielem katedry, troszczy się o jej konserwację i utrzymanie, a także że została zbudowana na ruinach wcześniej istniejącego kościoła. W ostatnich dniach do kampanii włączyła się także katarska telewizja Al Jazeera.

 

o. Marek Raczkiewicz CSsR, Madryt

drukuj