fot. PAP/EPA

Hiszpania: Separatyści z CUP żądają ogłoszenia niepodległości Katalonii

Separatyści z lewicowej partii Kandydatura Jedności Ludowej (CUP) zażądali w liście skierowanym w piątek do premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta proklamowania niepodległości regionu. Taka decyzja – ich zdaniem – to “obowiązkowe wypełnienie” ustawy o referendum.

Według władz CUP, brak proklamowania niepodległej republiki Katalonii będzie znakiem lekceważenia uczestników referendum z 1 października, w którym ponad 90 proc. głosujących opowiedziało się za secesją regionu od Królestwa Hiszpanii.

Brak ogłoszenia niepodległej republiki to równocześnie forma poparcia dla pogróżek, pogardy i represji ze strony rządu Hiszpanii” – stwierdzili przywódcy separatystycznej i antykapitalistycznej CUP.

Według autorów listu, nadzieja na mediacje ze strony instytucji zagranicznych w konflikcie katalońskim jest złudna, gdyż opinia międzynarodowa “toleruje sytuację zranienia przez policję ponad 900 osób, które poszły zagłosować”.

Bierność wobec gróźb, negocjacji i władzy nie umożliwi nam trwania jako naród. Nie pozwoli nam rządzić ani dążyć do większych praw i wolności. Nawet jeśli republika katalońska nie miałaby poparcia innych państw i rynków, to mogłaby liczyć na wsparcie ludzi” – napisano w liście.

Zdaniem komentatorów, piątkowy list do premiera Puigdemonta jest zarówno żądaniem, jak i formą ultimatum wobec premiera Katalonii, który podczas wtorkowej sesji regionalnego parlamentu wezwał do zawieszenia na kilka tygodni deklaracji niepodległości. W efekcie wystąpienia szefa rządu niektórzy deputowani CUP grozili w debacie cofnięciem mniejszościowemu gabinetowi premiera Puigdemonta poparcia, jeśli nie dojdzie do secesji regionu.

Bez wsparcia separatystów należy się spodziewać przedterminowych wyborów w Katalonii.

Prawnicy i politolodzy są podzieleni w sprawie rzekomego ogłoszenia i odroczenia niepodległości regionu. Wątpliwości ma także rząd centralny w Madrycie. Premier Hiszpanii Mariano Rajoy wezwał w środę premiera Puigdemonta do sprecyzowania w ciągu pięciu dni na piśmie, czy doszło do proklamowania niepodległej republiki Katalonii. W przypadku pozytywnej odpowiedzi Madryt chce uruchomić artykuł 155 konstytucji zawieszający autonomię tego regionu i bezpośrednio podporządkowujący sobie katalońskie instytucje i urzędników.

We wtorek wieczorem premier Puigdemont ogłosił w katalońskim parlamencie, że “przyjmuje mandat obywateli do ogłoszenia niepodległości”, ale jednocześnie wezwał katalońskich deputowanych do odroczenia o kilka tygodni secesji Katalonii, aby umożliwić negocjacje z rządem w Madrycie. Następnie podpisał deklarację niepodległości wzywającą inne państwa do uznania “republiki Katalonii”.

PAP/RIRM

drukuj