Madryt: czterej benedyktyni wyniesieni na ołtarze

Kolejni męczennicy za wiarę z okresu hiszpańskiej wojny domowej zostali wyniesieni na ołtarze. Uroczystości beatyfikacyjnej w Madrycie w katedrze Almudena przewodniczył dzisiaj ks. kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Nowi błogosławieni to czterej benedyktyni z madryckiego klasztoru Montserrat, który ufundował król Filip IV w XVII w. Kiedy w Hiszpanii wybuchło prześladowanie religijne wspólnotę tworzyło siedmiu mnichów.

Schronienie znaleźli u znajomych i przyjaciół. Przełożony wspólnoty o. José Antón z narażeniem życia odwiedzał ambasadę Rumunii, gdzie odprawiał Mszę św. dla osób, które tutaj znalazły schronienie. Schwytany przez milicjantów został rozstrzelany 25 września 1936 r. Podobny los spotkał trzech innych benedyktynów, z których najmłodszy miał 35 lat. Trzem pozostałym udało się przeżyć wojnę domową.

Nowi błogosławieni dołączyli do blisko 60 benedyktynów, którzy zginęli za wiarę w Hiszpanii w latach 30-tych XX wieku. Łącznie liczba męczenników z okresu wojny domowej kanonizowanych, bądź beatyfikowanych, wynosi 1584. Wiele procesów jest wciąż w toku.

RIRM

drukuj