fot. Autorstwa Ingo Mehling - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37545223

W poczet błogosławionych włączono 27 męczenników hiszpańskiej wojny domowej

Kościół katolicki ma 27 nowych błogosławionych. To 25 dominikanów, siostra zakonna i osoba świecka – męczennicy wojny domowej w Hiszpanii. Wszyscy zostali zamordowani za wiarę w latach 1936-1937 na terenie dzisiejszej Andaluzji i Kastylii-La Manchy. Dzisiejsza uroczystość beatyfikacyjna miała miejsce w katedrze Najświętszej Marii Panny w Sewilli.

Nowych błogosławionych ogłosił ks. kard. Marcello Semeraro. W homilii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych podkreślał aktualność losów hiszpańskich męczenników, wskazując, że prześladowania nie należą do historii.

Mamy świadomość, że Pan nie powołuje nas do łatwego i wygodnego życia. O tym właśnie przypominają nam nasi męczennicy. Sytuacja chrześcijanina na świecie nigdy nie jest wygodna i łatwa. (…) Trudności i próby, które nasi męczennicy znosili i przezwyciężyli – w sposób paradoksalny, bo w oczach świata zwycięstwo to było porażką – nie są odosobnione. Prześladowania nie należą do przeszłości, ponieważ także dzisiaj cierpimy z ich powodu, czy to w sposób krwawy, jak wielu współczesnych męczenników, czy też w sposób bardziej subtelny, poprzez oszczerstwa i fałsz. Szukajmy więc pociechy w przykładzie naszych męczenników – mówił duchowny.

Beatyfikacja męczenników wojny domowej w Hiszpanii została zatwierdzona przez  Ojca Świętego Franciszka  w grudniu 2019 r., ale ze względu na pandemię została opóźniona do połowy tego roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl