
Gdynia: rusza 15. edycja Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci
W Gdyni rozpoczyna się dziś 15. edycja Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. W tym roku wydarzenie będzie przebiegać pod hasłem „Wolna Polska w wolnym świecie”.
Organizatorzy Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci wskazują, że wydarzenie będzie niezwykle intensywne. W ciągu kilku dni odbędzie się ponad 150 pokazów filmowych oraz przeszło 250 wydarzeń towarzyszących. Hasło przewodnie „Wolna Polska w wolnym świecie” zostało zaczerpnięte z manifestu Janusza Krupskiego z 1977 roku. Wokół tych słów został zbudowany cały program festiwalu, tak aby dotrzeć do krajów, które doświadczyły walki z systemami totalitarnymi.
Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, mówi, że zaprezentowane zostaną filmy m.in. z Estonii, Łotwy i Czech.
– Myślę, że w tym roku wszyscy lepiej rozumiemy, co oznacza nasza zbiorowa pamięć o wolności. Dlatego zaprosiłem twórców, przedstawicieli opozycji niemal ze wszystkich krajów, które pamiętają, czym był Związek Radziecki, czym była sowiecka okupacja. Przyjeżdżają przedstawiciele z Łotwy, Estonii, Finlandii, a nawet z Mongolii, Rumunii, Mołdawii czy Czech, żeby prezentować filmy o swoich drogach do wolności – wskazuje Arkadiusz Gołębiewski.
W ramach festiwalu odbędą się też konkursy m.in. w kategorii film fabularny i film dokumentalny. Nowością będą mini targi, czyli międzynarodowy market filmowy z udziałem producentów, dystrybutorów i przedstawicieli różnych instytucji.
Festiwal potrwa do najbliższej soboty.
RIRM